fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Miej to na uwadze!

Czy jesteś pewien, że jesteś całkowicie bezpieczny w swoim domu. Czy jesteś pewien, że kupno produktów z certyfikatami daje Ci pełnię swobody? Jeśli tak, to dobrze, ale musisz zdawać sobie sprawę, że poszczególne części domu mogą być niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Czy wiedziałeś np., że cegła jest produktem promieniotwórczym? A wiedziałeś, że meble mogą wytwarzać formaldehyd? Zobacz, czego nie wiesz, a co wiesz oraz co powinieneś wiedzieć. (uprawnienia budowlane)

Szkodliwe materiały w Twoim domu

Szkodliwe produkty

Prawo wymaga tego, aby wszystkie sprzedawane materiały budowlane zostały uprzednio przebadane i dopuszczone do użytku. Producent musi ostrzec, czy stosowanie jego produktu jest szkodliwe oraz w jaki sposób zabezpieczyć się przed negatywnym wpływem. Niektóre materiały budowlane powinny być oznakowane również symbolem CE albo innym znakiem budowlanym. Istotny jest jednak fakt, że należy odpowiednio używać wyrobów. Producent zazwyczaj podaje na opakowaniach produktów okres karencji oraz okres użytkowania. Dlaczego? Ze względu na to, że poziom emisji związków chemicznych, które są w nich zawarte znacząco się zmienia.

Zmiana w wyrobach chemicznych

Zmiana w wyrobach chemicznych następuje: (uprawnienia budowlane program)

  • z czasem – maleje np. podczas sezonowania. Jednak warto pamiętać, że niektóre z substancji charakteryzują uwalnianiem się nawet po kilku latach.
  • z temperaturą – emisja pod wpływem ciepła.
  • z wilgotnością – im jest większa, tym wyższe stężenie szkodliwych środków w otaczającym nas powietrzu.
    Szkodliwość materiałów może się sumować. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Emisja związków chemicznych zawartych w materiałach budowlanych może odbywać się pod postacią wdychanych przez nas pyłów. Pyły mogą także osiadać na nas i na naszych ubraniach. Najbardziej szkodliwe są związki, które są zawarte w farbach i lakierach. Podobne do nich są plastyfikatory, wcześniej wspomniane formaldehydy. Głośno w ostatnich czasach było o azbeście, który musi do 2023r. absolutnie zniknąć. Właśnie azbest jest dla nas szczególnie niebezpieczny, a jego działanie może prowadzić do chorób nowotworowych. Z kolei najbardziej promieniotwórczymi związkami chemicznymi są granit, żużel oraz różnego rodzaju popioły. (uprawnienia budowlane kontakt)

Gdzie występują szkodliwe substancje?

  • Kadm, azbest oraz ołów (uprawnienia budowlane 2022) Występują w starych dachach, ponieważ właśnie w nich są azbestowe płyty. Ich pył jest bardzo rakotwórczy. Z kolei ołów może występować w farbach, a kadm jest wykorzystywany do produkcji okiennych profili PCW.
  • Formaldehyd znajduje się w meblach, piankach, w papie, lakierach, barwnikach oraz klejach. Jego działanie ma charakter drażniący i uczulający. W jego przypadku, zupełnie odmiennie w stosunku do innych związków maleje z czasem. Jeśli już musimy stosować produkty z tym składnikiem powinniśmy bardzo dobrze zabezpieczyć nasze drogi oddechowe i odpowiednio wywietrzyć pomieszczenie, ponieważ działanie formaldehydu jest rakotwórcze.
  • Chlorek winylu, fenole, benzen oraz toluen. Chlorek winylu najczęściej występuje w panelach podłogowych, wykładzinach, ramach okiennych. Fenole obecne są w naszych obiciach kanap, mebli, zwłaszcza w obiciach sztucznych. Z kolei toluen z benzenem są obecne w farbach oraz klejach.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com