fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Miej to na uwadze!

Myślisz, że jesteś całkowicie bezpieczny w swoim domu, ponieważ kupiłeś sprawdzone produkty z certyfikatami? A wiedziałeś o tym, że modna cegła na ścianie to produkt promieniotwórczy? Meble w Twojej kuchni oraz w każdym innym pokoju wytwarzają szkodliwy dla zdrowia formaldehyd? Zobacz, o czym jeszcze nie wiesz w temacie szkodliwości materiałów budowlanych, a także wykończeniowych. (uprawnienia budowlane)

Szkodliwe materiały w Twoim domu

Szkodliwe produkty

Prawo wymaga tego, aby wszystkie sprzedawane materiały budowlane zostały uprzednio przebadane i dopuszczone do użytku. Producent musi ostrzec, czy stosowanie jego produktu jest szkodliwe oraz w jaki sposób zabezpieczyć się przed negatywnym wpływem. Wybrane materiały budowlane takie jak papy czy dachówki ceramiczne muszą być dodatkowo oznakowane symbolem CE bądź odpowiednim znakiem budowlanym. Ważne jest jednak także to, w jaki sposób użytkujemy dane wyroby – producent często podaje okres karencji, a także użytkowania, ponieważ w przypadku związków chemicznych poziom ich emisji zmienia się: (uprawnienia budowlane program)

  • z czasem – maleje np. podczas sezonowania, przy czym niektóre substancje toksyczne uwalniają się dopiero po kilku latach,
  • z temperaturą – największa emisja następuje w czasie sezonu grzewczego oraz w lecie,
  • z wilgotnością – im większa, tym wyższe stężenie szkodliwych środków w otaczającym nas powietrzu.
    UWAGA! Szkodliwość materiałów może się sumować. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Oddziaływanie bezpośrednie szkodliwych substancji może obywać się w postaci oparów oraz pyłów, które możemy wdychać lub mogą one na nas osiadać. Najbardziej szkodliwe są rozpuszczalniki organiczne zawarte w lakierach czy też w farbach – chlorek winylu, styren, formaldehydy, fenol czy aminy. Negatywny wpływ na nasz organizm mają także plastyfikatory, utwardzacze i barwniki. Z materiałów o działaniu pylącym najbardziej szkodliwie wpływa na nas azbest, który prowadzi nawet do chorób nowotworowych. Groźne są również węglowodory aromatyczne oraz chlorek winylu. Podwyższone promieniowanie wykazują materiały zawierające w swoim składzie Ra-222, Ra-226, Th-228 bądź K-40. Najbardziej promieniotwórcze są granit oraz żużel i inne popioły.  (uprawnienia budowlane kontakt)

Gdzie występują szkodliwe substancje?

Znamy już listę szkodliwych substancji, jednak czego przede wszystkim się wystrzegać? Gdzie najczęściej one występują?

Kadm, azbest oraz ołów (uprawnienia budowlane 2022)

W starych dachach możemy znaleźć m.in. azbestowe płyty, których pył jest rakotwórczy. Ołów i kadm mogą być wykorzystywane do produkcji profili okiennych PCW, jednak jeśli postawimy na produkty renomowanych producentów, powinny być od nich wolne. Ołów może także występować w farbach.

Formaldehyd

Formaldehyd znajduje się w meblach, piankach, w papie, lakierach, barwnikach oraz klejach. Działa drażniąco, uczulająco, jednak co jest szczególnie ważne, z czasem jego emisja maleje. Niestety ma także silne działanie rakotwórcze, dlatego stosując produkt z tym składnikiem zabezpieczajmy drogi oddechowe oraz dobrze wietrzmy pomieszczenia. Według publikacji ITH 30-60% mieszkań w Polsce jest zanieczyszczona tą substancją w stężeniu przekraczającym możliwe bezpieczne wartości. Co ważne, aż w 20% badanych wnętrz tylko i wyłącznie jedynym źródłem były meble.

Chlorek winylu, fenole, benzen oraz toluen

Chlorek winylu może występować w panelach podłogowych, skrzydłach drzwiowych, wykładzinach czy też ramach okiennych. Fenole są często obecne w sztucznych obiciach foteli oraz kanap, stopniowo uwalniając się do atmosfery. Benzen oraz toluen są często w składzie żywic, klejów i farb, mogąc doprowadzić nawet do chorób nowotworowych.

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.