fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Szklane elementy

Szklane wyroby występują w mieszkaniowym budownictwie jako rodzaj wypełnienia przy pewnych elementach budowli (uprawnienia budowlane). Patrząc na wyroby największe zastosowanie w budownictwie mają szklenie rodzaje płyt. Stosuje się je przy takich elementach jak drzwi, okna, świetliki oraz naświetla. Inne wyroby, jak dachówki, szklane cegły i pustaki, szklane kształtki są również wypełniającym albo uzupełniającym materiałem przy budowlch typu chodnikowe świetliki, dachy pokryte dachówką czy prześwity w ścianach.

????????????????????????????????????

Zastosowanie drobnych szklanych elementów

Drobne szklane elementy, takie jak szklana cegła stosuje się czasami w mieszkalnym budownictwie przy stawianiu działowych ścianek w miejscach, gdzie zależy nam na przepuszczeniu światła z jednego pomieszczenia do innego. Do szklenia okien oraz wewnętrznych drewnianych naświetli stosuje się tzw. płaskie szkło okienne zwykłe, które ma grubość 2-3 mm. Proces szklenia wykonuje się na pokostowy podwójny kit bądź na sztyfty (testy uprawnienia budowlane).

Szklenie drzwi i okien

Elementy takie jak drzwi oraz drewniane przegródki szkli się przy użyciu szkła o grubości 3-4 mm oraz stosuje się tu drewniane listwy z podkitowaniem. Można zastosować tu szkło mleczne, matowe, wzorzyste, mrożone oraz ornamentowe. Wzorzyste oraz ornamentowe szkło ma różną barwę oraz deseń. Przy zewnętrznych drzwiach stosuje się zazwyczaj lustrzane albo półlustrzane szkło, którego grubość ma od 4 do 7-8 mm. Szkląc stalowe okna, szkło musi mieć grubość 3-4 mm, a przy bramach musi być to grubsze półlustrzane. Przy szkleniu stosuje się miniowy kit oraz sztyft, które przetyka się przez wcześniej wywiercone w szczeblinach otworki.

Dachowe świetliki służące doświetleniu pomieszczeń przez dach stosuje się przede wszystkim w przemysłowym budownictwie (program egzamin uprawnienia 2021). W mieszkalnych budynkach ma dużo mniejsze zastosowanie i jeżeli już się je zastosuje, to w celu oświetlenia schodowych klatek, artystycznych pracowni oraz innych pomieszczeń.

Od czego zależy konstrukcja świetlików?

Konstrukcja świetlików zależy od poziomego albo pochyłego położenia, jakie zostało zaprojektowane. Konstrukcja może być różna a szczebliny przy szkleniu mogą być żelbetowe czy stalowe. Czasami mogą być one nawet drewniane (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Najlepszą konstrukcją pochyłych świetlików są stalowe oraz dodatkowo stalowe szczebliny z teówek. Taki rodzaj szklenia odbywa się na miniowy podwójny kit oraz ćwieczki, które przetyka się przed otworki w szczeblinach. W celu szklenia świetlików wykorzystuje się zazwyczaj płytowe zbrojone szkło, którego grubość ma 6-10 mm.

Można stosować także ten sam rodzaj szkła ale bez zbrojenia. Zbrojone szkło jest jednak lepsze, ponieważ po pęknięciu nie rozpadnie się i nadal może spełniać swoje zadanie. Stosując specjalny rodzaj szczeblin typu Hazet czy Wema, mamy do czynienia z droższym sposobem szklenia świetlików. Jest to rodzaj stalowych szczeblin. Uszczelkami do szyb są tu elastyczne podkładki ze smołowego albo ołowianego sznura. Szybę mocuje się w prosie na blaszana nakładkę ze śrubą. Odpowiednie rowki znajdujące się w szprosie mają za zadanie umożliwić spływanie kondensującej się wody na zewnętrznej szybie.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com