fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Szczelne rodzaje ścian zastosowane w miejskich warunkach

Na terenie Polski cały czas istnieje potencjał oraz możliwości dotyczące różnorodnego oraz szerokiego wykorzystywania stalowych i szczelnych ścianek, jako fundamenty i ściany w trwałych obiektach. Obecne intensywne rodzaje zabudowy w wielu miastach, a dokładniej w ich centrach wymagają rozwiązywania problemów, które wiążą się z prowadzeniem prac fundamentowych oraz ziemnych. Jako przykład można podać tu wykonanie kilku poziomów podziemnego garażu. Jeżeli okolica jest gęsto zabudowana, a dodatkowo jest to staromiejski obszar, to oprócz technicznych problemów należy liczyć się również z konserwatorskimi wymaganiami. To powoduje, że często występują problemy z zabezpieczeniem w wykopach stateczności ścian. Należy wówczas zastanowić się, jak wzmocnić w sąsiadujących obiektach posadowienie.(informacje na temat egzamin na uprawnienia architektoniczne)

Szczelne rodzaje ścian zastosowane w miejskich warunkach
Szczelne rodzaje ścian zastosowane w miejskich warunkach

Instalacje stalowych grodzic

Instalacje stalowych grodzic w tradycyjnym sposobie polegały na wbijaniu ich. Pomimo, że jest to szybka i skuteczna metoda, to jednak coraz rzadziej znajduje ona zastosowanie w praktyce. Najczęściej metodę wbijania stosuje się przy grodzicach, które są obciążone w znacznym stopniu pionowymi siłami. W takiej sytuacji mając pogląd na opór podczas wbijania, można wyciągnąć wstępne wnioski o uzyskiwanym poziomie nośności elementów. Stosując podczas wbijania nowoczesny kafarowy sprzęt, można w ten sposób uzyskać wysoki poziom dokładności, podczas wykonywania prac. Jednak należy wspomnieć, że jest to metoda, która ma też swoje wady. Jedną z nich jest to, że powodowane drgania mogą negatywnie wpłynąć na otoczenie, tak samo jak hałas, jaki powstaje podczas wykorzystania tej metody.(materiały do egzaminu na uprawnienia architektoniczne).

Technologiczny postęp grodzic

W ostatnim czasie postęp technologiczny obejmuje zarówno stalowe grodzice, jak i metody służące do ich wprowadzenia. Wykorzystywanie stalowych rodzajów grodzic pozwala zapewnić w konstrukcyjnych rozwiązaniach elastyczność. Prace są realizowane szybko, a opłacalność opiera się na częściowym bądź pełnym odzysku związanym z materiałami. Obecnie można wyróżnić trzy metody pogrążania w gruncie stalowych grodzic. Należy zaznaczyć, że są to podstawowe metody. Jest to udarowe wbijanie, wciskanie oraz wibrowanie. Przed ich zastosowaniem niekiedy napotyka się prace związane z rozwiercaniem bądź podpłukiwaniem. (uprawnienia architektoniczne).

Napotykane problemy podczas wykonywania podziemnych kondygnacji

Problemy podczas wykonywania podziemnych kondygnacji dotyczą poziomu gruntowych wód. Jeżeli kondygnacja ma zostać wykonana poniżej poziomu wody, w takim wypadku trzeba zapewnić długotrwałe obniżenie wody w środku wykopu. Należy tu jak najmniej ingerować w reżim gruntowych wód poza miejscem, gdzie realizowana jest inwestycja. W rzecznych dolinach wygradzanie wykopu oraz odcinanie gruntowych wód powoduje, że trwale bądź czasowo powstają zaburzenia w spływaniu gruntowych wód. lokalnie pojawiają się także spiętrzenia. Szczelne stalowe ścianki są tradycyjnym sposobem na to, aby zabezpieczyć uskok pionowy w terenie i jednocześnie odciąć napływanie gruntowych wód. Można wykonać tu żelbetową monolityczną konstrukcję podziemnej kondygnacji. Zapewni ona szczelność oraz wysoki poziom sztywności w posadowieniu. (materiały do egzaminu na uprawnienia budowlane).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com