fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Szatnie

W takich strefach klimatycznych, gdzie podczas projektowania ogrzewania zakłada się, że temperatura zewnętrzna ma minimum – 20°C (bądź niżej), należy przygotować ogrzewane przejście kryte (egzamin na uprawnienia budowlane). Zadaniem tego przejścia jest umożliwienie robotnikom, którzy pracują w oddziałach produkcyjnych i składowych, które są ogrzewane, przejścia do szatni, natrysków i ustępów (w innych budynkach) bez narażenia na nagłe zmiany temperatury. Ci pracownicy, którzy pracują w pomieszczeniach produkcyjnych oraz składowych, których się nie ogrzewa, mogą mieć przejścia do szatni, natrysków i ustępów w innych budynkach i nie musi być to przejście ogrzewane.

W szatniach przechowuje się odzież:

– wierzchnią,

– domową i bieliznę,

  • roboczą (specjalną).
Szatnie

Rodzaje szatni

Można stosować dwa rodzaje szatni w zależności od charakteru produkcji i ilości osób, które korzystają z szatni. Są to szatnie, które charakteryzują się:

a) otwarty sposobem przechowywania z obsługą:

– na wieszakach lub w otwartych szatniach,

– szatnie wieszakowe najczęściej znajdują się w zakładach przemysłowych grupy Ia i Ib,

b) sposobem zamkniętym z samoobsługą:

– w zamkniętych szafkach,

– rodzaj, stosuje się w momencie, kiedy zatrudnionych jest powyżej 100 osób każdej płci w najliczniejszej zmianie,

– najczęściej projektowany rodzaj w Polsce (testy uprawnienia budowlane).

W zakładach, w których podstawowymi procesami produkcyjnymi są te, które zaliczają się do grup IId, III i IV szatnia powinna być w osobnym pomieszczeniu, niezależnie od tego, jak przechowuje się rzeczy. Mężczyźni i kobiety powinni mieć osobne szatnie, w których będą przechowywać odzież domową i roboczą. Jednak istnieją wyjątki, które pozwalają na to, żeby szatnie męskie i damskie były we wspólnym pomieszczeniu. Ważne jest jednak, żeby istniały tam osobne pomieszczenia do przebierania się. Można również stosować szatnie podwieszone. W takich szatniach przechowuje się odzież w workach, które zawiesza się na lince. Ilość miejsc należy określić zgodnie z wymogami jak przy szatniach szafkowych.

Wyposażenie szatni

Ilość szafek w szatniach, które służą do przechowywania odzieży wierzchniej i domowej oblicza się na zasadzie:

a)  szatnia pod zamknięciem:

– ilość szafek dla całej załogi,

b) sposób otwarty szatni:

– ilość szafek otwartych i wieszaków zależy od długości przerw, które są między zmianami,

– czas przerwy: powyżej 30 minut, ilość miejsc: zgodna ze stanem najliczniejszej zmiany umniejszona o 25% sąsiedniej liczniejszej zmiany,

– czas przerwy: mniej lub równe 30 minut, ilość miejsc: zgodna ze stanem dwóch najliczniejszych zmian.

W szatni, która służy do przechowywania odzieży roboczej, ilość miejsc przypisana jest dla całej załogi. Nie ma w ogóle znaczenia sposób przechowywania. Szafki w takiej szatni mogą być wykonane z blachy bądź siatki drucianej.

Żeby szafki mogły być wietrzone, to umieszcza się je ok. 20 cm powyżej podłogi. Dodatkowo obija się ich dno, drzwiczki i wierzch szafki. Obicie jest pocynkowane żelazną siatką, która ma gęste, 20 mm oczka. W sytuacji, kiedy przechowywana będzie odzież robocza mokra, to powinno się doprowadzić do szafek gorące powietrze (program egzamin uprawnienia 2021).

Jeżeli niezbędne jest zmienienie obuwia, to przy szafkach powinny być ławki: stałe bądź ruchome. W sytuacjo, kiedy w szatni przechowuje się mokre obuwie robocze, to powinny się tam znaleźć również stojaki, które będą służyć do suszenia obuwia. W przypadku szatni podwieszonej powinny się w niej znaleźć ławki do przebierania się. Należy założyć długość 0,6 m na jednego pracownika.

Układ wewnętrzny

Pomiędzy szafkami powinno być przejście o szerokości minimum 1 m. Pozostałe przejścia w szatni nie mogą być mniejsze niż 0,7 m. Osie wieszaków powinno się rozstawiać co 1,15 m. W przypadku szatni, która charakteryzuje się otwartym sposobem przechowywania odzieży, pomieszczenie z otwartymi szafkami/wieszakami, powinno być oddzielone. Należy to zrobić przy wykorzystaniu lady bądź przegrody z siatki metalowej. Powinno być tam miejsce na okienka, które pozwolą na przyjmowanie i wydawanie odzieży. Przed ladą/siatką powinna być powierzchnia 0,05 m2 na jedno miejsce szatni. Warunkiem jest jednak to, żeby powierzchnia ta była szeroka na min. 2 m. W sytuacji, kiedy przyjmowanie i wydawanie odzieży ma miejsce po obu stronach powierzchni, to jej szerokość powinna mieć minimum 3 m.

W przypadku zakładów, które zalicza się do III i IV grupy (czyli istnieje przymusowe korzystanie z natrysków), należy uwzględnić miejsca, w których będzie znajdować się bielizna. Dodatkowo szatnie, w których przechowuje się odzież roboczą można zastąpić osobnymi magazynami, w których będzie się odbywało przyjmowanie i wydawanie odzieży roboczej. W szatniach, które są małe, szafki można umiejscowić przy ścianie. W takiej sytuacji należy pamiętać o tym, żeby okna znajdowały się ponad szafkami.

Dowiedz się więcej na temat uprawnień budowlanych

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com