fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Systemy związane z budynkową automatyką w jednorodzinnym zrównoważonym budownictwie

Na komfort mieszkańców budynku jednorodzinnego z pewnością duży wpływ ma dobrze opracowany i wdrożony system budynkowej automatyki. Za jego pomocą można też poprawić energetyczną efektywność oraz dokonać obniżenia emisyjności cieplarnianych gazów, podczas całkowitego cyklu związanego z życiem danego budynku. Każdy z nas widzi, że wokół tworzy się nowy rodzaj rzeczywistości. Na przełomie marca 2020 pandemia oraz lockdown sprawiły, że nasze domy przestały być wyłącznie miejscem do spania, lecz stały się one centralną częścią w naszym życiu, a nawet często miejscem do pracy. Nowy typ budownictwa w związku z tym cechuje się większym metrażem oraz lepszym dostępem do dziennego światła i do świeżego powietrza. Obecnie inwestorzy starają się tworzyć zdrowsze budynki, o komfortowych przestrzeniach. Projektanci oraz automatycy natomiast mają doskonały czas na to, aby pokazać ludziom rozwiązania, które wpłyną na poprawę warunków życia, a jednocześnie będą one dbać o środowisko. (uprawnienia budowlane 2022)  

Systemy związane z budynkową automatyką w jednorodzinnym zrównoważonym budownictwie
Systemy związane z budynkową automatyką w jednorodzinnym zrównoważonym budownictwie

Zrównoważony typ budownictwa

Cofając się kilka lat wstecz dominowała strategia marketingowa firm, która opierała się o pojęcie ekologii. Każdy zastosowany produkt musiał posiadać w nazwie eko. Były to zarówno budowlane materiały, jak i ekologiczne silniki. Na rynku jednak nie wymagano ekologicznych materiałów budowlanych co sprawiło, że ten trend nie był tu wyraźny. Transformacja w Polsce dokonała się poprzez odgórne narzucone legislacyjne zmiany. Obecnie rynek budowlany zaczyna wpisywać się w trend oparty o zrównoważony rozwój. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Wymagania odnośnie zeroemisyjności

Zgodnie z danymi ujętymi przez Europejską Komisję, aż trzy na cztery budynki, jakie znajdują się na terenie Unii Europejskiej nie zużywają w pełni optymalnie energii, co oznacza że jest ona zużyta niepotrzebnie.  (uprawnienia budowlane segregator )  Aby poruszać się w kierunku uzyskania w mieszkalnym budownictwie zrównoważenia trzeba zmniejszyć zapotrzebowanie danego budynku na energię, jaką dostarcza się w postaci stałych paliw, gazu czy elektrycznej energii. Najbardziej ekologiczna oraz najtańsza energia to taka, która nie musi zostać przetworzona przez człowieka. Mając na myśli ograniczenie zużycia energii z zewnętrznych źródeł, należy rozpocząć wykorzystywania energii darmowej. Do najbardziej znanego sposobu, aby to osiągnąć zalicza się montaż fotowoltaicznej instalacji. (uprawnienia budowlane) 

Zużywanie energii przez budynki

Komisja Europejska podaje dane, iż budynki zużywają nawet do 40% produkowanej energii. To sprawia, że każda zmiana, która przyniesie korzyści w energetycznej efektywności danego budynku korzystnie wpłynie na węglowy ślad, który liczy się w całkowitym cyklu życia budynku. Chcąc osiągnąć w dłuższym okresie zrównoważony stan i utrzymać go jak najdłużej wyróżnia się największe z punktów, jakie należy poprawić. Można zaliczyć tu zarówno produkcję elementów, logistykę, która wiąże się z powstaniem oraz późniejszym uruchomieniem instalacji wewnętrznych, oraz z eksploatowaniem budynku. Te wszystkie punkty wpłyną z pewnością na cykl życia danego budynku.  (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com