fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

System związany ze stężeniem dachu

Podczas projektowania dachowej więźby, wiązarowej bądź tradycyjnej oprócz płaskiego układu należy zwrócić uwagę  na przestrzenną i poprawną pracę dachu jako całości. W związku z tym trzeba zaprojektować i w dalszym czasie wykonać skuteczny rodzaj systemu związanego z wiatrowym stężeniem. W przypadku drewnianych konstrukcji wykorzystuje się system oparty na perforowanych taśmach oraz towarzyszących innych elementach. Wielu projektantów do tematu związanego z połączeniami podchodzi bardzo ogólnie. Dla konstruktorów ostatnią rzeczą jest zaprojektowanie stężenia. Na rysunkach niejednokrotnie można dostrzec, że na dachowej więźbie pojawiają się linie, które tworzą tzw. X.  I właśnie w tym miejscu kończy się specyfikacja dotycząca stężenia. Zarówno literatura fachowa oraz normy bardzo ogólnie opisują to zagadnienie, dlatego też często przyjmuje się w tej kwestii bardziej intuicyjne podejście. (uprawnienia budowlane program) 

System związany ze stężeniem dachu
System związany ze stężeniem dachu

Zaprojektowanie stężenia dachu

Konstrukcyjny projektant powinien podać wszystkie szczegółowo ujęte wytyczne odnośnie wykonania stężenia dachu. Każdy z dachów należy potraktować w sposób indywidualny. Dobierając odpowiednie elementy do stężenia należy pamiętać, że mają one wpływ na statyczny schemat więźby, na pochylenie połaci, podporową rozpiętość, wiatrową strefę oraz na wysokość obiektu. Dobra specyfikacja otrzymana od projektanta pozwoli stworzyć poprawne i skuteczne stężenie. Brak posiadania odpowiedniej specyfikacji spowoduje niekiedy powstawanie błędów. Projektant musi dobrać odpowiedni typ schematu do stężenia, na który to wpływa dużo różnych czynników. (uprawnienia budowlane)

Perforowane taśmy i ich napięcie

W systemie stężenia podstawowym elementem jest perforowana taśma. W Polsce na rynku materiałów budowlanych dostępne są taśmy w formie rolek. Posiadają one długości od 10 do 50 metrów i szerokości 25, 40 oraz 60 mm. Stosując stalowe taśmy ich działanie jest proste. Montuje się ją po przekątnej, dlatego też każde odchylenie się z pionowej pozycji wiązarów mogłoby oznaczać, że taśma, która je stęża ulega wydłużeniu. Stosując odpowiednią wytrzymałość taśmy i poprawnie przymocowując ją do części więźby, mamy zagwarantowaną w ten sposób niezmieniającą się geometrię dachu. Brak poprawnego napięcia perforowanej taśmy to najczęstszy błąd zdarzający się podczas montażu. Popełniając go, połaciowe stężenie praktycznie przestaje istnieć. (uprawnienia budowlane 2022) 

Węzłowe blachy oraz podporowy węzeł

Przy wykonaniu wiatrowego stężenia ważnym elementem, o jaki trzeba zadbać są węzłowe blachy. Za pomocą tych złącz perforowana taśma łączy się z nośną konstrukcją. W związku z tym całe siły, jakie się pojawiają w stężeniu sprowadzają się na podporę. Bardzo często ignoruje się to. Zamiast zastosować węzłowe blachy, często na krokwi zagina się taśmę przy pomocy młotka i wbija w tych miejscach po kilka gwoździ.  (uprawnienia budowlane segregator ) 

Węzeł podporowy to ostatni z elementów w stężeniu dachu. Siły, jakie są przekazywane na konstrukcję więźby z stężających taśm mogą być naprawdę duże. W konsekwencji mogą powstawać miejscowe awarie oraz wychylenia. Chcąc zapobiec temu należy w miejscu łączenia stężającej taśmy z wiązarem zastosować dobry podporowy węzeł.  (uprawnienia budowlane kontakt)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com