fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Stypizowanie wymiarowe elementów

Złącza typu II nie pozwalają na stypizowanie wymiarowe elementów, jakie się zbiegają w nim (uprawnienia budowlane). Mają jednak taką zaletę, że takie złącze stanowi dobre usztywnienie krawędziowe w jednej z par płyt. Dodatkowo zbliża w swoim kierunku wszystkie elementy. Można zastosować tu bezpośrednie stalowe połączenia za pomocą węzłowych spawanych blach, używając do tego nakładek. Złącza II typu mają zastosowanie w poprzecznych układach, kiedy z różnych przyczyn nie występuje wymienność elementów podłużnej ściany z poprzecznymi.

Stypizowanie wymiarowe elementów
Stypizowanie wymiarowe elementów

Wybór odpowiedniej konstrukcji dotyczącej złącz

Wybierając odpowiednią konstrukcję dotyczącą złącz należy zwrócić uwagę na wiele wykonawczych czynników. Chcąc wykonać żelbetowe albo betonowe złącza, które cechują się prostotą w wykonaniu, nie stosując żadnych dodatkowych zabiegów, sprawdzą się wtedy, gdy temperatura otoczenia zapewni poprawny przebieg w procesie twardnienia betonu. W związku z tym takie złącza maja zastosowanie w krajach, gdzie występuje ciepły klimat. Stalowe złącza mogą być wykonywane przy niższych ujemnych temperaturach. Wpływa to na tendencje budownictwa, która dąży do unikania sezonowości w pracach wykonawczych (testy 2021 uprawnienia).

Dlaczego powstają statyczne naprężenia?

Przyczyną powstawania statycznych naprężeń pomiędzy płytami, które zbiegają się w węźle mogą powstawać na wskutek działania poziomych sił wiatru albo w związku z nierównomiernym poziomym obciążeniem w poszczególnych ścianach. Betonowe trzpienie mogą przenosić tylko siły ściskające w płaszczyznach ścian (program egzamin uprawnienia 2021). Rozciągające siły przenoszą poziome zbrojeniowe pręty, które są wypuszczone do trzpienia i mają postać pętli albo prostych prętów. Proste pręty po montażu zostają zespawane w ich górnej części albo też na całej wysokości krawędzi. W połączeniach podobnie jak w żelbetowych złączach siły rozciągające są przenoszone przez stalowe przekroje. Mając do czynienia ze złączami stalowymi, które są wykonane z wystarczająco sztywnych walcowych profilów, przeniesienia statycznych sił można przyjąć między płytami za pomocą spawanych szwów.

Wady stalowych złącz

Wadą stalowych złącz jest trudność w ich zabezpieczeniu przeciw korozji (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Może ona bardzo agresywnie występować w złączach zewnętrznych ścian, które są narażone na zwilgocenia. Dodatkowo na korozję wpływa także to, że podczas spawania beton, który otacza płaskowniki, w związku z działaniem temperatury ulega niszczeniu. W powstających kawernach zaczyna zbierać się wilgoć, która przyspiesza proces rdzewienia stali. W raz z rozwojem technik naprężania się prefabrykowanych elementów betonowych podczas ich montażu, wysunęła się pewna koncepcja. Koncepcja ta zakłada scalanie ściennych tarcz oraz stropowych, poprzez zastosowanie takiej techniki w płytowych budynkach. Koncepcja stanowi na razie rodzaj doświadczeń. Należy jeszcze rozwiązać kwestie związane z ognioodpornością oraz z zabezpieczeniami dotyczącymi korozji.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com