fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Stosowanie praktyk bez barier przy elektrycznych instalacjach w budynkach musi zapewnić równość dla każdej osoby, aby mogła normalnie użytkować budynek. Ustawa z 2019 roku wskazuje, że należy  zapewnić dostępność lokalową osobom, które mają różne potrzeby. (uprawnienia budowlane 2022)W związku z tym należy spełnić szereg obowiązków przez publiczne oraz inne podmioty, które realizują takie zadania, korzystając z dofinansowań publicznych. Chcąc zapewnić dostęp do budynku dla osób z niepełnosprawnością, polega to nie tylko na eliminowaniu architektonicznych barier, lecz także należy zwrócić uwagę na bariery techniczne. Ważną kwestią są w takim przypadku również elektryczne instalacje.

Stosowanie praktyk bez barier przy elektrycznych instalacjach w budynkach
Stosowanie praktyk bez barier przy elektrycznych instalacjach w budynkach

Wewnętrzne oświetlenie przestrzeni

Projektując oświetlenie wewnętrzne należy zwrócić uwagę na to, aby wyeliminować możliwość powstawania na podłogach i ścianach tzw. długich cieni. Zminimalizowaniu powinno również ulec zjawisko efektu odbiciowego olśnienia oraz olśnienia o charakterze bezpośrednim. Nie jest korzystne zastosowanie oświetlenia, które kieruje się do dołu z perspektywy poziomu oka. uprawnienia budowlane kontakt) Patrząc na znaki informacyjne, kierunkowe i ostrzegające należy dobrać do nich odpowiednią barwę światła, która będzie skoordynowana z tymi znakami. Stosując punktowy rodzaj oświetlenia pomoże on poprawić widoczność elementów, które są istotne w przestrzeni np. instrukcje czy domofon.

Gniazda, łączniki i sterujące elementy

Gniazda, łączniki i sterujące elementy powinny być tak użyte, aby były widoczne dla wszystkich. Ich obsługa powinna być również prosta. Chcąc zapewnić jej odróżniający wygląd należy zastosować w tych miejscach kontrastującą kolorystykę. Sam proces uruchomienia oraz korzystania z elektrycznych urządzeń czy osprzętu musi być możliwy do wykonania przez osoby, które cechują się ograniczoną manualną zdolnością. Takie urządzenia nie powinny wymagać używania dwóch rąk, mocniejszego uchwytu, ściśnięcia czy skręcania podczas użytkowania nadgarstka. (uprawnienia budowlane program)

Przy sterowaniu oświetleniem stosuje się duże klawisze, które umożliwią odnalezienie ich zarówno przez osoby niedowidzące, jak i przez osoby starsze. Klawisze nie powinny mieć więcej niż trzy guziki, ponieważ może wprowadzić to utrudnienia do osób, które będą z nich korzystać. W publicznej przestrzeni, które dostępne są dla dla osób poruszających się na wózkach elektrycznych bądź skuterach z elektrycznym napędem trzeba zainstalować gniazda do ich ładowania. W takim miejscu musi być również odpowiednia wentylacja.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

Wykorzystanie zmysłów przy zastosowaniu urządzeń

Projektując urządzenia należy pamiętać, żeby były one tak skonstruowane, aby każdy użytkownik rozpoznał je używając do tego celu dwa z trzech zmysłów. Jest to wzrok, słuch bądź dotyk. Użytkownik na ich podstawie ma wiedzieć, co to za urządzenie, do czego służy i jak je użytkować. Do takiego sposobu postrzegania przyjęto pary: akustyczno – dotykowe, optyczno – akustyczne i zmysły optyczno – dotykowe. Chcąc wykorzystać zmysł dotyku należy pamiętać, że takie urządzenie nie może się włączyć podczas jego rozpoznawania. Stosując akustykę hałas powstający w otoczeniu nie może ograniczać odbioru sygnalizacji akustycznej.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com