fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Stare budownictwo

Choć stare budownictwo ceglane powoli odchodzi w niepamięć, to wciąż wiele takich domów spotykamy w polskich miastach. Istotnie budownictwo oparte przede wszystkim na cegłach może obecnie przysporzyć wielu zmartwień ich obecnym właścicielom. Dzieje się tak wówczas, kiedy chcą oni przeprowadzić prace renowacyjne (nauka do uprawnień budowlanych). Okazuje się bowiem, iż niektóre tego typu domy nie posiadają fundamentów. To z kolei wiąże się z trudną do wykonania i niebezpieczną modernizacją. Zwykle całość utrzymuje się na ceglanej ścianie wkopanej bezpośrednio wiele centymetrów poniżej.

Stare budownictwo

Dom bez fundamentu – co dalej?

Istotnie domy pozbawione fundamentów zwykle nie wyróżniają się szczególnie architekturą. Najczęściej są to proste budynki, które nie wymagają dodatkowego otynkowania. Często okazuje się, że chcąc dobudować określoną część do domu napotykamy jedynie na cegłę umiejscowioną w piasku. Brak fundamentu stwarza wówczas wiele trudności (program uprawnienia budowlane). Oczywiście przeprowadzenie prac remontowych w takiej sytuacji jest bardzo ryzykowne. Ważnym aspektem jet to, że ogólne prawo budowlane jasno określa, iż dom powinien być posadowiony, co najmniej poniżej głębokości przemarzania gruntu. Dotyczy to przede wszystkim gruntów wysadzi-nowych. Są to grunty, które zwiększają swoją objętość podczas ogólnego zamarzania.

Rozmarzanie gruntu

Z pewnością stosowanie się do zasad ogólnego prawa budowlanego jest konieczne i ułatwia późniejsze modernizacje budynków. W przypadku domu bez fundamentu napotykamy na kolejną trudność. Otóż im cieplej, tym szybciej grunt rozmarza. To z kolei wiąże się z tym, że wysadzone ściany tracą wytrzymałość i mogą pękać. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie odpowiedniego projektanta z uprawnieniami budowlanymi. Tylko taka osoba będzie w stanie rozwiązać problem (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Godnym uwagi jest fakt, że cały grunt powinien być posadowiony co najmniej na głębokości 50 cm. Co więcej, im głębiej posadowimy dom, tym będzie on bardziej wytrzymały. Jednak ostateczna decyzja w tej kwestii należy do projektanta domu.

Zbrojone łatwy fundamentowe – rozwiązanie dla nowego domu

Z przedstawionych powyżej informacji jasno wynika, że modernizacja istniejącego już domu jest właściwie niemożliwa. Dlatego też podczas budowy nowego domu warto postawić na skuteczne i dobre rozwiązanie. Takim rozwiązaniem jest zastosowanie zbrojnej łatwy fundamentowej. Istotnie stosowne zbrojenia są w stanie powstrzymać nierównomierne osiadanie gruntu. Co więcej, zapobiegną również drganiom, które mogą doprowadzić do zniszczenia ścian (program na uprawnienia budowlane w wersji android). Resumując, najlepszym rozwiązaniem podczas budowy domu jest skorzystanie z nowych i pewnych rozwiązań. Dzięki temu nasz dom będzie trwały i bezpieczny przez długie lata.

Podziel się:

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com