fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Stalowe schody

Stalowe schody obecnie rzadko stosuje się w budownictwie, ponieważ wykazują małą odporność na ogień a w pożarowej temperaturze całkowicie deformują się (uprawnienia budowlane 2021). Taki rodzaj schodów stosuje się w fabrycznych budynkach. Ich biegi powinny być jak najbardziej krótkie. Na policzkowe i spocznikowe belki stosowane są stalowe belki dwuteowe. W związku z bezpieczeństwem ogniowym powinny być one otulone wyprawą na stalowej siatce. Taka wyprawa chroni belki także przed zjawiskiem korozji. Mówiąc o schodach należy wymienić tu także schody kamienne, które były często stosowane, przed poznaniem żelbetu. Są one obecnie zupełnie nieekonomiczne, dlatego też rzadko się je stosuje.

Stalowe schody

Rodzaje schodowych okładzin

Nietrwałe materiały, jakie stosuje się przy budowie schodów to lekki beton, cegły i miękkie drewno. Są to materiały bardzo łatwo ścieralne. Chcąc podnieść ich trwałość stosuje się okładziny z twardszych materiałów oraz o mniejszej ścieralności (program na uprawnienia budowlane). Okłada się nimi powierzchnię spoczników oraz stopni. Takimi okładzinami są twarde rodzaje drewna np. dąb, cementowe zaprawy z bazaltowym kruszywem, terakota, terazzo, kamienne okładziny, takie jak marmur, twarde wapienie albo piaskowce oraz elastyczne pokrycia. Do elastycznych i trwałych okładzin zalicza się gumę, linoleum itd.

Dachy oraz stropodachy

Główną funkcją dachu jest zabezpieczenie budynku przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak opady, niskie i wysokie temperatury (program egzamin uprawnienia 2021). Dach składa się z pokrycia dachowego oraz nośnej konstrukcji, tzw. dachowych wiązarów. Dolna pozioma krawędź dachowych połaci nazywana jest okapem a górna przecinająca dwie połaci to kalenica. Linia przecięcia się dwóch połaci o wypukłych okapach to naroża a wklęsłe wcięcia w dwóch połaciach nazywają się koszami. Chcąc zmierzyć spadek dachu trzeba wziąć pod uwagę stosunek wysokości dachu do połowy rozpiętości. Można wyrazić tę wartość procentowo albo poprzez kąt nachylenia. Przy mniej szczelnych pokryciach stosuje się duże spadki. Patrząc na ilość i rodzaj połaci wyróżnia się następujące rodzaje dachów: jednospadowe dwu i cztero – spadowe, wieżowe, namiotowe, półszczytowe, kopulaste, mansardowe i naczółkowe.

Marmur

Marmur to kosztowny rodzaj materiału, dlatego też stosuje się go jako kamienna okładzina ceglanych albo betonowych stopni. W budynkach z bogatym wyposażeniem kamienne jednolite stopnie układa się wspornikowo albo także jako stopnie opierające się na dwóch podporach. Podestową płytę stanowi kamienna płyta, którą wykonuje się w częściach lub w całości i opiera się ją na stalowych albo żelbetowych belkach. Na podeście kamiennych schodów stosuje się niekiedy dany rodzaj posadzki. Kamienne schody wykorzystuje się często jako zewnętrzne, które prowadzą do wejścia do budynku.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com