fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Stalowe drzwi

Drzwi można wykonać jako kratowe i zastosować je przy bramach, ogrodzeniach, skarbcach, albo jako pełne drzwi wykonane ze stalowej blachy o grubości 1,5 do 5 mm. Grubość zależy od wymagań, jakie mają spełnić. Zastrzały pełnych drzwi oraz ramę wykonuje się z teowników albo kątowników, które są znitowane bądź spawane z blachy. Blacha stanowi wypełnienie (uprawnienia budowlane 2021).

stalowe drzwi
stalowe drzwi

Zastosowanie metalowych drzwi

Taki rodzaj drzwi ma zastosowanie w magazynach z palnym materiałem, wejściu do kotłowni, pomieszczeniach z transformatorami, czy w ogniowych murach na strychu. Mają duży współczynnik rozszerzalności stali na zmianę temperatur, dlatego też wykonywane są jako przylegające do oprawy bądź muru, a nie do wrębu. Wszystko po to, aby drzwi się nie zaklinowały. Poza wykonaniem prostej konstrukcji, można wykonać także ozdobne drzwi metalowe, polne a nawet częściowo przeszklone (testy uprawnienia budowlane). Podział stalowych drzwi, sposób ich zawieszenia oraz okucia jest podobny do drewnianych. Trzeba jednak pamiętać stalowe drzwi szybciej przemarzają oraz są mniej szczelne. Chcąc zabezpieczyć je przed rdzewieniem należy je starannie zaminować oraz pomalować olejną farbą. Mogą być one także brązowane, niklowane a także oksydowane.

Podłoga i posadzka

Potoczna nazwa podłoga, została przyjęta w odniesieniu do drewnianej podłogi z desek (program egzamin uprawnienia 2021). Podłoga wykonana z dębowej klepki, z kamiennych płyt oraz ze sypkich, plastycznych bądź twardniejących materiałów nazywa się posadzką. Materiał na podłogę dobiera się w zależności od tego, do czego ma służyć dane pomieszczenie. Podłogi w budynku mieszkalnym powinny mieć gładką oraz równą powierzchnię, być elastyczne oraz odporne na ścieranie. Muszą być także łatwe w utrzymaniu czystości i ciepłochronne. W pomieszczeniach, gdzie mamy do czynienia z wilgocią typu łazienka, pralnia, ustęp, a także inne pomieszczenia, takie jak klatka schodowa, przedsionek, sklep czy sień podłoga musi wykazywać się brakiem nasiąkliwości. W piwnicach natomiast musi być dodatkowo wodoodporna, ponieważ występuje tu obawa przedostawania się gruntowej wody.

Żelbetowe prefabrykowane okna i drzwi

Prefabrykowane żelbetowe okna i drzwi stosuje się czasami w przemysłowych budynkach (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Mają tu zastosowanie pojedyncze stałe zwykłe rodzaje okien. Beton, który posiada dużą markę zagęszcza się poprzez wibrowanie. Uzbrojenie ze stali wysokogatunkowej najczęściej spawa się. Można wyróżnić 3 rodzaje wykonania prefabrykowanych otworów: składanie ich z oddzielnych części, z poszczególnych kwater oraz wykonanie ich w całości. Wymiary w ostatnim przypadku odpowiadają wymiarom w naturze okiennego otworu. W mieszkalnym budownictwie takie okna stosuje się jako dekoracyjne.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com