fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rodzaje stali zbrojeniowej

Stal zbrojeniowa wykorzystywana jest w konstrukcji niemal każdego budynku. Pręty zbrojeniowe stanowią wzmocnienie dla betonu, który jest głównym budulcem płyt, desek, belek, słupów czy stropów.

Rodzaj stali określony jest przez jej klasę i gatunek. Klasa określa jej wytrzymałość, a więc dotyczy właściwości mechanicznych, natomiast gatunek określa właściwości technologiczne.

Stal zbrojeniowa A-0

A-0 – pręty okrągłe gładkie – stal stosowana głównie przy konstrukcjach z niskiej jakości betonu. Pełni rolę zbrojenia konstrukcyjnego, rozdzielczego czy też strzemion w konstrukcjach  z betonu.

Stal zbrojeniowa A-I

A-I – pręty okrągłe gładkie – odróżniają się od prętów A-0 tym, że ich końce pomalowane są na czerwono (z jednej strony każdej wiązki). Wykorzystywana przy budowie domów stojących na niepewnym gruncie, na przykład narażonych na wstrząsy sejsmiczne. Pręty pełnią rolę zbrojenia nośnego. W sytuacji, w której zostaną zabezpieczone antykorozyjnie, mogą być również elementem zbrojenia budynków poddawanych działaniu gazów lub cieczy oraz w środowiskach agresywnych.

Stal zbrojeniowa A-II

A-II (gatunek St50B) – pręty żebrowane jednoskośnie – prętów z tego materiału używa się jako zbrojenia nośnego. Nie należy ich poddawać spawaniu łukowemu oraz zgrzewaniu punktowemu, sprawdzą się natomiast w konstrukcjach narażonych na zmienne obciążenie.

A-II (18G2-b) – pręty żebrowane jednoskośnie – stanowi element konstrukcyjny budynków poddawanych obciążeniom wielokrotnie zmiennym i dynamicznym. Po zaimpregnowaniu są odporne na działanie gazów, cieczy, podwyższonych temperatur i niekorzystnych warunków atmosferycznych.

A-II (20G2Y-b) – pręty żebrowane jednoskośnie – przeznaczona do zbrojeń nośnych, używa się jej także do konstrukcji pracujących pod wielokrotnie zmiennym obciążeniem.

Stal zbrojeniowa A-III

A-III (34G S) – pręty żebrowane dwuskośnie – najpopularniejsza z klas stali wykorzystywanych do zbrojenia elementów konstrukcyjnych. Stosuje się ją również w budynkach pracujących pod zmiennym obciążeniem i w podwyższonych temperaturach.

A-III (20G2VY-b) – pręty żebrowane dwuskośnie – wykorzystywana jako zbrojenie nośne podłużne. Zastosowanie znajduje w zginanych elementach żelbetowych o stopniu zbrojenia większym, niż 0,25%.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com