fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Sprężanie wielkożyłowymi kablami

Pierwszą technologiczną czynnością sprężania jest przygotowanie kabla do naciągu (nauka do uprawnień budowlanych). Jego przygotowanie polega na uporządkowaniu drutów kabla oraz ułożeniu w taki sposób, jaki przewiduje dany typ kabla. W dalszym etapie na oporowy blok nawleka się kabel, dociska do czoła konstrukcji oraz stabilizuje się w zakotwieniu rozłożone druty poprzez założenie oraz lekkie zbicie przy pomocy młotka kotwiącego drążka. Na dalsze czynności ma wpływ, czy naciąg przeprowadza się jedno czy dwustronnie. Na wstępie kotwi się kabel po stronie biernej konstrukcji. Robi się to poprzez mocne zbicie stożka za pomocą ciężkiego młotka w kotwiącym zespole. Kolejno mierzy się zewnętrzną odległość podstawy stożka od powierzchni zewnętrznej bloku. Jest to konieczna czynność, aby później móc określić poślizg kabla w oporowym boku podczas naciągu.

Sprężanie betonu
Sprężanie betonu

Sprawdzanie elementów

Kolejną ważną czynnością jest sprawdzenie elementów. Po pierwsze, czy tłok prasy jest mocno dociśnięty, aby umożliwić uzyskanie całkowitego przewidywanego podczas naciągu wydłużenia kabla oraz czy kotwiący tłoczek powrócił do wyjściowego położenia i czy zamknął się kotwiący zawór. Ważne jest też, czy części wymienne prasy są dokręcone do oporu, a przede wszystkim oporowa stopa i uchwytowy pierścień. Kolejno przystępuje się do montowania naciągowej prasy na kablu po stronie czynnej konstrukcji. Prasę wsuwa się między rozłożone druty, aż do momentu oparcia się oporowej stopy prasy o kotwiący blok. W każdej ze szczelin oporowej stopy powinien się znajdować wyłącznie jeden drut (testy 2021 uprawnienia).

Co powoduje brak współosiowości?

Brak współosiowości powoduje powstanie poślizgu kabla oraz dodatkowych strat (program egzamin uprawnienia 2021). Istnieje tu także możliwość poślizgów dla poszczególnych drutów. Podkładka nie może mieć ani za dużej grubości, ani za małej. Trzeba ją dobrać indywidualnie do każdej z pras. Po montażu prasy mocuje się druty w uchwytowej koronie. Mocowanie przeprowadza się parami przy pomocy stalowych klinów, które wbija się młotkiem.

Kliny oraz gniazdka korony

Kliny oraz gniazdka uchwytowej korony muszą być oczyszczone i suche, a przede wszystkim nie mogą mieć śladów oleju. Po zamontowaniu wszystkich drutów wstępnie prostuje się je. Do tego celu uruchamia się zasilającą pompę przy otwartych zaworach zasilania naciągowych komór. Taki wstępny naciąg trwa do momentu, kiedy naciągowa prasa, która opiera się o kotwiący blok uniesie się samoczynnie do właściwego położenia. Musi zachować przy tym sprężystą swobodę odchylenia się. Zamontowanie prasy i drutów i ich wyprostowanie nazywamy zerowym stanem naciągu. W tym stanie manometr naciągowego zespołu nie może wskazywać żadnego ciśnienia (pytania na egzamin ustny do uprawnień).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com