fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Sposoby na dobrze nawodniony ogród

W poprzednim artykule wskazywaliśmy, jak istotna jest jakość wody. Ponadto rozpatrywaliśmy kwestię systemu nawadniającego ogród. Dzisiaj skupmy się na możliwościach nawadniających i ich instalacji.(uprawnienia budowlane kontakt)

Sposoby na dobrze nawodniony ogród

Sposoby na dobrze nawodniony ogród

Zraszacze czy linia kroplująca? Co wybrać?

Planowanie nawodnienia ogrodu wiąże się z dokonaniem wyboru pomiędzy zraszaczem, a linią kroplującą. To niewątpliwie trudny wybór, jednak spróbujmy go rozpatrzyć pod kątem wad i zalet każdego z nich. Jeśli mowa o zraszaczach stacjonarnych to są one podłączane do węża ogrodowego. Nie wymagają więc od nas ciągłej obecności podczas podlewania ogrodu. Mogą być przenoszone w dowolne miejsce, o ile długość węża na to pozwala. Zraszacze przenośne mogą być podłączone nie tylko latem, ale także i zimą, co wiele ułatwia, ponieważ nie trzeba ich chować. Wykonane są bowiem z materiałów, które są odporne na działanie czynników atmosferycznych, w tym śniegu i mrozu. Zraszacze wahadłowe oraz oscylacyjne są w stanie nawodnić teren mający kształt prostokąta, natomiast zraszacze w formie obrotowej działają w obrębie koła. Warto wiedzieć, że nie dla wszystkich i nie zawsze zraszacze są wskazane. Nie każda roślina dobrze znosi tego typu nawodnienie. U niektórych roślin często woda, która zalega na liściach, ogromnie wpływa na ich znaczne osłabienie. Jako przykład może posłużyć truskawka, która nie lubi częstego nawadniania w dużej ilości. W takim wypadku optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie nawadniania kropelkowego, czyli właśnie wcześniej wspomnianej tzw. linii kroplującej. Taką linię stanowi wypełniony wodą przewód. Ma on niewielką średnicę i ciągnie się po ziemi. Dozowanie wody jest wówczas bardzo precyzyjne, a krople nawilżają system korzeniowy rośliny, a nie jej liści czy kwiatów. Wybór więc w dużej mierze zależy przede wszystkim od roślin, które są obecne w naszym ogrodzie, ich rodzaju, możliwości nawadniania, ale także od naszych osobistych preferencji. Jeżeli nie chcemy mieć ograniczonego pola manewru, z pewnością powinniśmy zdecydować się na linię kroplującą. Jeżeli jednak jest nam obojętne, czy ciągnie się za nami wąż z wodą czy też nie – wybierzmy zraszacze. W tym wyborze z pewnością może nam pomóc ogrodnik. (akty prawne uprawnienia budowlane) 

Konserwacja systemu nawadniającego

Odpowiednia konserwacja przedłuża żywotność układu nawadniającego i jego działania. Jak w każdym przypadku, jeżeli dbamy w odpowiedni sposób o sprzęt – posłuży nam długie lata.  (uprawnienia budowlane 2022) W systemach powinny być przede wszystkim czyszczone elementy filtracyjne w zraszaczach, w układzie zasilania oraz w kilku poszczególnych sekcjach. (uprawnienia budowlane program) Kiedy rozpocznie się okres zimowy, instalacja powinna zostać opróżniona z wody i przedmuchana sprężonym powietrzem, które pochodzi z kompresora. Elementy nawadniające powinny zostać zdjęte z powierzchni gruntu, a zawory muszą być w pełni otwarte. Wszelkie dodatkowe urządzenia, jak sterowniki czy reduktory ciśnienia, na zimę należy odinstalować i schować w bezpieczne miejsce.

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.