fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Spalinowe gazy

W polowych piecach spalinowe gazy, jakie wychodzą na zewnątrz mają niewiele mniejszą temperaturę od temperatury wypalania (uprawnienia budowlane). Straty cieplne są w związku z tym duże. Na jedną tonę wypalanego wapna należy zyżyć 400-4-450 kg węgla, które ma cieplną wartość wynoszącą 7000kcal/kg. Polowe piece zastosowanie mają przy czasowej albo niewielkiej produkcji, przede wszystkim, gdy na miejscu jest dostęp do taniego miejscowego paliwa. Paliwem może być opałowe drewno czy torf.

Spalinowe gazy
Spalinowe gazy

Szybowe typy pieców

Szybowe piece, tak jak kręgowe mają ciągłe działanie oraz 3 cieplne strefy (testy uprawnienia budowlane). Do góry podgrzewa się kamień, środkowa strefa służy wypalaniu, a dolna służy do ochładzania wapna oraz podgrzewania powietrza. Strefy te są nieruchome, dlatego też nie mamy tu do czynienia ze stratami ciepła na skutek periodycznych nagrzewań i ostygania ścian w piecu. Dodatkową zaletą szybowych pieców jest możliwość mechanizacji pracy.

Możemy wyróżnić wiele typów pieców. Jednym z nich jest piec murowany szybowy. Jest on ogrzewany węglem, który spala się całkowicie w palenisku. Do wad tego pieca można zaliczyć to, że podczas ładowania do niego paliwa przedostaje się do niego duża ilość zimnego powietrza. To powoduje obniżenie się temperatury spalin. Spaliny w tym piecu podnoszą się w szybie, przy jego obwodzie. W konsekwencji w pobliżu osi pieca wapno mniej wypala się, a przy obwodzie nieraz przepala się. W konsekwencji ogranicza się wymiar wewnętrznej średnicy szybu aż do ok. 1,8 m. To powoduje ograniczenie wydajności dziennej do 10 ton wapna.

Kręgowe piece o ciągłym działaniu

Kręgowe piece o ciągłym działaniu stosuje się takie same, jak do wypalania cegły. Schemat produkcyjny jest w tym przypadku identyczny. W tego typu piecach na 1 tonę wypalanego wapna należy zużyć 200-4-2’20 kg węgla. Ujemną cechą kręgowego pieca jest jego ciężka praca podczas prawidłowego układania kamieni oraz przy wyładowywaniu z pieca gorącego wapna. W związku z przesuwaniem się strefy gorąca pewna ilość ciepła ulega utracie w związku z podgrzewaniem dna, sklepienia oraz grubych ścian w piecu (program egzamin uprawnienia 2021).

Nowoczesne typy pieców

W nowoczesnych piecach palenisko urządza się tak, że paliwo w nim spala się w tzw. półgaz. Jest to mieszanina CO2 i CO. Na dole pieca doprowadza się dodatkowy dopływ powietrza, ponieważ powoduje ono ostateczne spalanie w szybie półgazu, a dokładniej w przyosiowej przestrzeni pieca (pytania na egzamin ustny do uprawnień).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com