fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Słuchowa niesprawność w publicznych przestrzeniach

Uszkodzony słuch u ludzi sprawia, że napotykają oni pewne ograniczenia w publicznych przestrzeniach. Należy je maksymalnie przystosować do osób z niesprawnościami, o czy mówią stosowne przepisy. Patrząc na stopień uszkodzeń słuchu można wyróżnić uszkodzenia lekkie, umiarkowane, znaczne i głębokie. Lekkie uszkodzenie słuchu dotyka osoby, które są lekko niedosłyszące. Nie pojawiają się tu znaczne utrudnienia w korzystaniu z publicznych przestrzeni. Może ona spotkać trudności w akustycznej identyfikacji głosek albo podczas słuchania z większych odległości, bądź w hałasie. Taka osoba zazwyczaj bez problemu korzysta z telefonu. Niekiedy osoby z lekkim niedosłuchem posiadają urządzenia, jakimi są aparaty słuchowe.  (uprawnienia budowlane kontakt)  

Słuchowa niesprawność w publicznych przestrzeniach
Słuchowa niesprawność w publicznych przestrzeniach

Głębokie uszkodzenie słuchu

Uszkodzenie głębokie zmysłu słuchu powoduje, że dana osoba jest niesłysząca. Nawet korzystając z aparatu słuchowego nie może zrozumieć mowy. Czasami możliwe jest choć częściowe usłyszenie dźwięków korzystając ze słuchowych aparatów, ale nie można ich w pełni zidentyfikować. Mimo, że nie rozumie się tutaj mowy, to jednak z ruchu ust można odczytać, co dana osoba mówi. W tym wypadku często osoby mające głębokie uszkodzenie słuchu posługują się językiem migowym. Ma to miejsce wtedy, gdy system porozumiewania się poprzez mowę z jednoczesnym używaniem migowego języka się nie sprawdza.  (uprawnienia budowlane 2022)  

Znaczne i umiarkowane uszkodzenie słuchu

Znaczne uszkodzenie słuchu nie pozwala rozumieć oraz słyszeć mowę, jeśli nie posiada ona słuchowego aparatu. Uszkodzenie to może mieć charakter ciężki, poważny bądź też wysoki.  (uprawnienia budowlane program)  Nawet korzystając z aparatu słuchowego niekiedy taka osoba nie może w pełni identyfikować każdego dźwięku mowy. W tym wypadku ważną rolę pełni zmysł wzroku, co pomaga odczytywać słowa z ruchu ust. Umiarkowane uszkodzenie natomiast cechuje się tym, że przy korzystnych akustycznych warunkach można rozumieć i słyszeć mowę. Taką niepełnosprawność można zniwelować stosując aparat słuchowy albo inny rodzaj technicznej pomocy.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Kontakt słuchowy

Słuch pozwala ocenić relacje, jakie pojawiają się w lokomocyjnej przestrzeni. Akustyczne fale, jakie powstają za pomocą dźwiękowych bodźców docierają do danego człowieka w danym porządku oraz czasie. Dźwięk pozwala osiągnąć w precyzyjny sposób orientacyjną informację np. podczas odgłosów samochodów, ulicznego ruchu itp. Brak możliwości posiadania kontaktu słuchowego ze środowiskiem sprawia, że korzystanie z informacyjnych akustycznych informacji oraz alarmów jest niemożliwe. W przypadku osób niedosłyszących, które korzystają z pomocniczych aparatów trudnością jest z akustycznego szumu wyłowić istotne dla nich dźwięki. W związku z tym akustyczne własności otoczenia muszą być odpowiednie, jeżeli użytkownicy będą z niego korzystać z zastosowaniem urządzeń pomocniczych do słuchu. Chociaż niedosłyszące osoby nie widzą lepiej i więcej, niż osoby słyszące, to wizualna percepcja pozwoli im odbierać przestrzenność, kształty, odległości, oświetlenie oraz faktury i kontrasty. (uprawnienia budowlane) 

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.