fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Co zrobić, gdy grunt jest słaby?

Często zastanawiamy się, co zrobić, gdy po badaniach geotechnicznych okaże się, że grunt jest za słaby. Co wtedy zrobić? Najprostszym rozwiązanie będzie zdecydowanie się na posadowienie pośrednie budynku. Posadowienie pośrednie to oparcie budynku nie na tradycyjnych ławach czy płycie fundamentowej, ale właśnie na palach bądź studniach. Ich metraż sięga kilka metrów w głąb ziemi, a to natomiast pozwala przebić się przez nienośne warstwy podłoża, docierając aż do gruntu stabilnego. Bywa, ze badania wykażą, że słabej ziemi jest niewiele bądź ma ona miąższość do 1 m. Wówczas można pokusić się jej wymianę na przykład na pospółkę. To rozwiązanie dobre, ale jednak nieszczególnie tanie. Dlaczego? Trzeba zapłacić za wykop i wywóz istniejącej ziemi, zakup oraz przywiezienie i rozłożenie nowej ziemi. Następnie należy mechanicznie ją zagęścić warstwami po 10 cm. Pomijając już warunek niskiej ceny, warto jednak ze względów bezpieczeństwa zdecydować się na posadowienie pośrednie.(uprawnienia budowlane kontakt)

Słaby grunt

Słaby grunt

Przepuszczalność gruntu

Przepuszczalność gruntu oznacza grunt, na którym na działce zawsze jest sucho, a w miejscach, gdzie występuje nieprzepuszczalna glina, ił czy bądź jej przewarstwienia – zawsze widoczne będą kałuże. Głównie głębsze warstwy nieprzepuszczalnych gleb mają swoje zalety. Zwarta glina to wręcz znakomite podłoże pod fundamenty. Dlaczego? Ponieważ ma dobrą nośność, szczelnie otula budynek przed tym, by woda nie napływała z gruntów okalających. Kiedyś w dalekich czasach to właśnie gliną izolowano strefę przyziemia. Ma ona swoją specyficzną spoistość, dzięki czemu nie wymaga szerokoprzestrzennych wykopów wycinać w niej wąskie kanały pod ławy. Pułapka tkwi w jednym aspekcie – należy pamiętać, że odwiedzając działkę w porze letniej, zwłaszcza , kiedy jest sucho, mamy przed oczami jej niepełny obraz. Dopiero to, co się dzieje po deszczu, podczas wiosennych roztopów, może dać nam pełny obraz sytuacji.(akty prawne uprawnienia budowlane) 

Zwierciadło wody gruntowej

Poziom zwierciadła wody gruntowej, czyli symbol ZWG, występujący na mapkach geotechnicznych, inaczej nazywany jest poziomem wody gruntowej. Łatwo go określić na podstawie pomiarów, a w odwiercie widać również najwyższy poziom, jaki woda mogła osiągnąć w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. (uprawnienia budowlane program) To aspekt niezwykle istotny, ponieważ pozwala odpowiednio przygotować izolację piwnicy czy fundamentów. Daje nam czas na przygotowanie się. Nawet jeśli poziom wody od lat jest niski, nie ma pewności, że już nigdy nie sięgnie tego maksymalnego, a to w konsekwencji może doprowadzić do zalania domu. Nie warto ryzykujmy więc i raczej nie decydujmy się na wybór tego typu działek. Oszczędzisz sobie tym samym niespodzianek, wykonawcom również będzie się lepiej pracowało na gruncie, który jest bezpieczny. Pamiętajmy, że nie warto wybierać działek z podwyższonym poziomem gruntu, w ofercie na pewno znajdą się znacznie bezpieczniejsze. (uprawnienia budowlane 2022)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.