fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Co zrobić, gdy grunt jest słaby?

Przy wyborze gruntu pod budowę domu należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj gruntu, z jakim mamy do czynienia. Aby odpowiednio poznać go, najlepiej jest wykonać odpowiednie badania geotechniczne, które dokładnie określą jego rodzaj. Kiedy wynikiem ich jest to, że grunt jest bardzo słaby, będziemy musieli wdrożyć szereg rozwiązań, by zapewnić odpowiednie podłoże. Najprostszym rozwiązanie będzie zdecydowanie się na posadowienie pośrednie budynku. Posadowienie pośrednie to oparcie budynku nie na tradycyjnych ławach czy płycie fundamentowej, ale właśnie na palach bądź studniach. Ich metraż sięga kilka metrów w głąb ziemi, dzięki czemu mamy możliwość przebicia się ich przez nienośne warstwy podłoża. Tym sposobem dostaniemy się do gruntu stabilnego. Badania geotechniczne zmierzą nam także miąższość gruntu. Jeżeli dodatkowo ta okaże się za słaba – wówczas możemy ją wymienić, np. na pospółkę. Z pewnością zapewni nam to stworzenie jeszcze bardziej stabilnego gruntu, jednak w tym przypadku należy liczyć się z dość dużymi kosztami. (uprawnienia budowlane kontakt)

Słaby grunt
Słaby grunt

Przepuszczalność gruntu

Przepuszczalność gruntu oznacza grunt, na którym na działce zawsze jest sucho, a w miejscach, gdzie występuje nieprzepuszczalna glina, ił czy bądź jej przewarstwienia – zawsze widoczne będą kałuże. Tego typu parametr określa nam, że zwłaszcza te głębsze warstwy nieprzepuszczalnych gleb mają swoje zalety. Z pewnością wielu z nas myśli, że np. zwarta glina nie jest dobrym podłożem pod budowę domu. To całkowita nieprawda. W jej przypadku mamy do czynienia ze zwiększoną nośnością, co jest szczególnie istotne. Ponadto jest ona w stanie zabezpieczyć budynek przed napływem wody, zwłaszcza z gruntów okalających działkę. Jej spoistość pozwala nam na to, by nie stosować szerokoprzestrzennych wykopów. Na co więc należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na to, by wybrać się na działkę, która ma stanowić podwaliny dla naszego domu po ulewnym deszczu. Tylko wtedy okaże się, czy przeprowadzone badania mają swoją słuszność i tylko o takiej porze możemy zobaczyć wszystkie niedoskonałości. (akty prawne uprawnienia budowlane) 

Zwierciadło wody gruntowej

Poziom zwierciadła wody gruntowej jest określony za pomocą symbolu ZWG. Jest on bardzo łatwy do określenia. Wystarczą nam do tego odpowiednie pomiary, które wskażą nam właśnie ten parametr. (uprawnienia budowlane program) Dlaczego ZWG jest istotne dla budynku? Głównie dlatego, że określi nam poziom wód gruntowych, dzięki czemu będziemy mieć jasny obraz ich poziomu nie tylko teraz, ale także i w aspekcie kilkudziesięciu lat wstecz. Możemy również dzięki temu przygotować się na izolację piwnicy i samych fundamentów, ponieważ dzięki ZWG będziemy wiedzieć, co będziemy mogli wdrożyć. Jednak my z całego serca odradzamy budowanie domu na słabych gruntach. Kosztuje to nas nie tylko dużo pieniędzy, ale przede wszystkim czasu i ewentualnego ryzyka, które może się pojawić na każdym etapie, nawet po zbudowaniu domu. (uprawnienia budowlane 2022)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com