Składy kruszywa
W nowoczesnych zakładach prefabrykacyjnych składy kruszywa sią wyposażone w mechaniczne urządzenia (uprawnienia budowlane 2021). Służą one do przetransportowania kruszywa, rozładunków wagonów, składowania, sortowania, kruszenia, a także do ewentualnego podgrzania. Gospodarka cementowa odznacza się dużym stopniem zmechanizowania. Wytwórnie posiadają betonowe i stalowe silosy oraz niezbędne pneumatyczne oraz mechaniczne urządzenia. Służą one do transportu cementu i do rozładunków cementowozów oraz wagonów. Mechanizacja robót węzłach wytwarzających beton ulega zwiększeniu. Zautomatyzowane zostają czynności, takie jak dozowanie wody, kruszywa, cementu.
Co obejmuje mechanizacja?
Mechanizacja w składach kruszywa obejmuje m.in. czynności takie jak cięcie, prostowanie, gięcie stali, sprężanie oraz zgrzewanie. Wiele krajów stosuje zbrojeniowe siatki, które są produkowane w specjalnych do tego przystosowanych fabrykach. Wykorzystywania takich rodzajów prefabrykatów wpływa na zmniejszenie pracochłonności w zbrojeniowych węzłach wytwórni. Znaną produkcyjną metodą jest produkcja stendowa (program egzamin uprawnienia 2021).
Produkcja stendowa
Produkcja stendowa polega na wykonywaniu w jednym stałym miejscu, albo w produkcyjnych ciągach wszystkich czynności związanych z wytwarzaniem prefabrykatów. Na gładkim betonowym podłożu ustawiane są formy a pracownicy przesuwają się wraz z mechanicznymi urządzeniami i maszynami z jednego stanowiska pracy na kolejne stanowisko pracy. W stosowaniu tej metody formy do bloków albo płyt można rozebrać. Składają się zazwyczaj z boków obrzeżnych, które ustawione są na gładko wyszlifowanej betonowej albo lastrykowej powierzchni. Płyty lub bloki mogą być także stałe i mieć postać stalowych matryc, albo żelbetowych do produkcji panwiowych albo żebrowych płyt (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).
Gdzie można stosować produkcję stendową?
Stendowa metoda wymaga dużej produkcyjnej powierzchni, dlatego znajduje zastosowanie w polowych wytwórniach. Procesy produkcyjne odbywają się przeważnie ręcznie. Do prac wykorzystuje się przenośne narzędzia. Służą one do zagęszczania i układania betonu. Narzędziami można także wykańczać jego powierzchnię (programy do uprawnień budowlanych).
Formy uchylne oraz odwracalne – co to oznacza?
W stałych zakładach przy zastosowaniu metody stendowej, aby lepiej wykorzystać powierzchnię na hali stosuje się formyy uchylne lub odwracalne. Formy uchylne mają ruchomy podkład, który jest uchylny w stosunku do jednej z krawędzi. W związku z przechyleniem płyty prawie do pionu podczas wyjmowania z formy elementu, nie stosuje się zbrojenia. Zbrojenie byłoby konieczne w przypadku podnoszenia z poziomego położenia. Forma odwracalna są to pewne odmiany matryc, które zostają przykryte za pomocą podkładu. W kolejnym etapie matrycę wraz z podkładem obraca się o kąt 180° i podnosi się matrycę ku górze. Na dole pozostaje uformowany świeży element za pomocą płaskiej powierzchni na podkładzie. Jest to metoda, którą nazywa się „babki z piasku”.