Składowanie materiałów
Materiały można składować na terenie, który chwilowo nie jest zajęty (program na uprawnienia budowlane). Oprócz tego jest to również idealne miejsce dla zieleni. Jednak należy pamiętać o tym, że ciężko jest przewidzieć, gdzie zakład będzie potrzebował rozbudowy. Jednym z rozwiązań, który zabezpieczy w jakiś sposób to miejsce, jest unikanie zbytniego zacieśniania terenu zakładu oraz unikanie zbyt gęstej zabudowy. Jeżeli działka będzie za bardzo wykorzystywana, to należy się liczyć z tym, że często przebudowa oraz rozbudowa nie wchodzą w grę. Rezerwy, które są niezbędne do rozbudowy zakładu powstają przy racjonalnej zabudowie, gdzie wolne tereny są przeznaczone na zieleń.
W sytuacji, kiedy produkcja rośnie, to najlepiej jest uruchomić nowy ciąg produkcyjny. Często zdarza się również tak, że część urządzeń i maszyn nie są w pełni wykorzystane. W związku z tym produkcja może wzrosnąć na skutek usprawnienie i rozszerzenia niektórych działów. Tutaj również są potrzebne rezerwy terenowe.
W przypadku rozbudowy hal, można ją rozbudować w różny sposób. Wszystko zależy od warunków miejscowych i technologii procesu produkcyjnego. W związku z tym wyróżnia się kilka schematów:
– a: dobre rozwiązanie pod kątem technologicznym, jednak pojawiają się problemy związane z konstrukcją i trzeba oprzeć nową część konstrukcji na starej,
– b oraz c: brak trudności konstrukcyjnych, pozwalają na powtórzenie istniejącej konstrukcji hali,
– d: sprawia trudności konstrukcyjne, jest to schemat dobry wtedy, kiedy brakuje miejsca na rozbudowę,
– e: nieracjonalna rozbudowa zakładu z tego względu, że droga transportu i sieć uzbrojenia terenu będzie droższa, a sam teren zakładu nie zostanie odpowiednio wykorzystany,
– f: racjonalna rozbudowa zakładu (nauka do uprawnień architektonicznych).
Typizacja planów generalnych zakładów przemysłowych
Trudno jest stypizować plany generalne zakładów przemysłowych. Jest to spowodowane różnicami m.in. w:
– ukształtowaniu terenu,
– warunkach hydrogeologicznych,
– klimacie,
– stronach świata,
– kierunku wiatrów.
Różnice te wynikają z różnych lokalizacji zakładów. Istnieje szansa, żeby opracowywać projekty typowe dla całych zakładów, które mają typową technologię. Są to m.in.
– obiekty o ustalonej wydajności i parku maszynowym,
– niektóre fragmenty planu generalnego takie jak: schemat układu budynków produkcyjnych, rozwiązanie placu przedzakladowego lub inne typowe powtarzające się fragmenty planu generalnego.
Wszystkie te rozwiązania wiążą się z koniecznością przystosowania się do warunków miejscowych. Jednak niejednokrotnie są one pomocne na etapie tworzenia dokumentacji technicznej (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia architektoniczne). Jako typowe można również opracować:
– przekroje dróg,
– układy sieci przewodów,
– elementy małej architektury, czyli: ogrodzenia, bramy, ławki, latarnie.
Ważne jest, żeby przestrzegać nakłady pieniężne i przy projektowaniu planów generalnych, jak i przy każdej innej czynności, która wymaga pieniędzy.
Zasady ekonomii projektowania planów generalnych
Kwestia oszczędzania jest ważna praktycznie w każdej dziedzinie. Ważne jest, żeby lokalizacja zakładu przemysłowego zapewniała minimalne wydatki na budowę i minimalne koszty eksploatacji. Dodatkowe koszty nie powinny powstawać z powodu ukształtowania terenu oraz warunków hydrogeologicznych. Umiejscowienie zakładu powinno być jak najbliżej:
– źródeł surowców,
– magistrali transportowych,
– źródeł energii.
Na skutek przecięcia głównej magistrali samochodowej przez tor kolejowy pojawia się konieczność, żeby:
– powstało skrzyżowanie w dwóch poziomach,
– nastąpiło podzielenie terenu zakładu przemysłowego na kilka części.
Nowe zakłady, które są z reguły większe niż istniejące, powstają pod pozorem rozbudowy istniejącego zakładu przemysłowego. Nie bierze się wówczas pod uwagę tego, że teren oraz inne warunki nie są wystarczające.