fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Sejsmiczna analiza kompleksu budynku Haeundae Resort

Haeundae Resort znajdujące się w Korei Południowej to kompleks trzech wież. Znajdują się one tuż obok plaży Haeundae. Architektoniczny projekt wykonała jedna z koreańskich firm we współpracy z innymi firmami. Generalnym wykonawcą był POSCO E&C. Każdy budynek zaprojektowany został jako żelbetowy. Konstrukcyjny system oprócz trzonów żelbetowych posiada trzy poziomy obwodowych ścian, a także dwa poziomy wsporników, które zwiększają odporność budynku na poziome działania. Do przeprowadzenia analizy wykorzystano metodę tzw. Performance Based Design. Analiza w zależności od poziomu skomplikowania projektu może być dynamiczna albo statyczna. Dodatkowo może uwzględniać nieliniowość materiału, bądź też może nie uwzględniać tego czynnika. W tym wypadku zastosowano złożoną dynamiczną analizę nieliniową. (uprawnienia budowlane cennik) 

Sejsmiczna analiza kompleksu budynku Haeundae Resort
Sejsmiczna analiza kompleksu budynku Haeundae Resort

Nieliniowość modelu

W modelu nieliniowość uwzględniono na poziomie elementów, jak i materiałów. Mając do czynienia z betonem wykorzystano model nieliniowy Kenta i Parke’a. W przypadku stali parametry nieliniowego modelu ustalało się w oparciu o wartości, jakie podano w normie ASCE 41. Nieliniowość w modelu belek, jakie znajdowały się nad otworami w ścianach żelbetowych trzonu wzięto pod uwagę stosując zależność – moment zginający – kąt obrotu. Miało to miejsce w określonych plastycznych przegubach. Nieliniowa zależność siły do przemieszczenia to odpowiedź elementu na oddziaływanie ścinających sił.   (uprawnienia budowlane program) 

Sejsmiczne wymuszenie

Wymuszeniem sejsmicznym było wywołanie siedem par sejsmicznych fal. Miały one miejsce w prostopadłych do siebie dwóch kierunkach. Pochodzenie sejsmicznych fal odbywało się z zapisów, jakie zostały zrealizowane sejsmografem. Były one przeprowadzane w czasie trzęsień ziemi o charakterze historycznym. Następnie skalibrowano długość oraz prędkość fali, uwzględniając cechy charakterystyczne podłoża w lokalizacji, jaką badano. Zastosowanie siedem par fal sejsmicznych pozwoliło uśrednić wyniki, jakie uzyskano. Mając do czynienia z nieliniową analizą wykazują one dużą czułość nawet w przypadku małych zmian w obciążeniu, jakie zadano. Mając do czynienia z nośnymi ścianami wykorzystano włóknowy model. W związku z tym modelem dokonuje się podziału ścian na pasma. Na każde z pasm składają się dwa komponenty. Jeden z komponentów odpowiada zbrojeniu, a drugi betonowi.  (uprawnienia budowlane segregator)  

Element poddany analizie

W przypadku kompleksu budynku Haeundae Resort znajdującym się w Korei Południowej główny z elementów, jaki został poddany sprawdzeniu to praca nadprożowych belek, obwodowych ścian, jak i ścian nośnych. W projekcie kompleksu analizowano wiele parametrów budynku. Był to kąt obrotu nośnych ścian, postaciowe odkształcenia w ścianach nośnych czy ściskające rodzaje naprężeń w ścianach. Nie bez znaczenia był także kąt obrotu w plastycznym przegubie nadprożowych belek, przemieszczenia względne pięter, postaciowe odkształcenia nadprożowych belek oraz udział danych elementowych grup w dyssypacji energii. Są to tylko niektóre z parametrów, jakie poddano badaniu. (uprawnienia budowlane 2023) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com