fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ściany działowe murowane, szkieletowe, z luksferów – zasady wykonania oraz metody połączenia ze ścianami nośnymi.

Murowane ściany działowe

*z materiałów ceramicznych

-wykonywane z cegły pełnej, dziurawki, kratówki, pustaków PD1 i PD2. Zwykle są grubości ¼ (6,5cm) lub ½ (12cm) cegły

– w ścianach ¼ cegły elementy układa się w romb, na wiązanie pospolite co pół cegły. Dziurawkę stosuje się w wersji podłużnej (drążenia przebiegają równolegle do długości). Do murowania używa się zaprawy cementowe. Zbrojenia z płaskowników (lub prętów stalowych okrągłych) używa się gdy długość ściany >5m, wysokość >2,5m, lub gdy są narażone na silne uderzenia. Zbrojenie zakotwione jest w spoinach ścian nośnych (a w ościeżnicy jeśli chodzi o otwór drzwiowy). W ścianach grubości     ¼ cegły nie wolno kuć bruzd na przewody ani wieszać zlewów.

-ściany działowe o grubości ½ cegły układamy wozówkowo i łączymy ze ścianą nośną na strzępia zazębione. Do murowania stosuje się zaprawy cementowe lub cementowo-wapienne.

 

Ściany działowe z luksferów

– stanowią przegrody doświetlające pomieszczenie

– wykonuje się je z luksferów o wymiarach 15x15x5cm lub 20x20x5cm. Wymiary ścianki powinny być mniejsze niż:

-> wysokość:  #150 cm dla ścian zewnętrznych

#250 cm dla ścian wewnętrznych

-> długość:      #350 cm dla ścian zewnętrznych

#400 cm dla ścian wewnętrznych

 

Wgłębienia na obwodzie wypełnia się zaprawą cementową z zatopionymi prętami zbrojenia poziomego i pionowego.

Na obwodzie  ściany wykonuje się zbrojone żebro betonowe. Żebro powinno być zagłębione w przylegającej ścianie na głębokość >5cm lub zamocowane do tej ściany kształtownikiem stalowym (tzw. wnęka oporowa). Wnętrze połączenia wypełnia się materiałem ściśliwym o grubości 2cm.

 

Ściany działowe szkieletowe

– składają się z lekkiego rusztu stalowego lub drewnianego z obustronną okładziną i wypełnieniem wewnętrznym.

-szkielet stalowy – kształtowniki U (mocowane do podłogi i sufitu przy pomocy gwoździ wstrzeliwanych lub kołkami oporowymi). Pod nie podkłada się taśmę izolacyjną dla lepszej akustyki.  Kształtowniki C wstawiane pionowo co 60cm. Można wznosić ściany grubości 7,5; 10; 12,5; 15cm i wysokości od 2,75 do 6m.

– szkielet drewniany – to słupki (6×6 lub 6x8cm) i łaty (4,8×6 lub 4,8x8cm). Obustronne pokrycie ścianki wykonuje się z płyt gipsowo kartonowych (0,95 lub 1,25cm) mocowanych do rusztu blachowkrętami.

[płyty standardowe – górnego przeznaczenia, do pomieszczeń o wilgotności względnej <70%]

[płyty wodoodporne – do stosowania w pomieszczeniach o wilgotności względnej >70%, nie dłużej niż 12h na dobę o podwyższonej odporności na działanie ognia]

Płyty układane są pionowo, spoiny między nimi wzmacnia się specjalną taśmą i wypełnia gipsem szpachlowym. Wnętrze ścianki wypełnia się materiałem zwiększającym  izolacyjność akustyczną, np. wełną mineralną.

 

Ściany działowe z gazobetony

– do murowania ścianek grubości 6cm używa się zaprawy cementowo-wapiennej, jeśli ich długość >5m stosuje się zbrojenie płaskownikami lub prętami okrągłymi. Ścianki te można  łączyć ze ścianą konstrukcyjną zaprawą na styk ze wzmocnieniem kotwami stalowymi z prętów lub płaskowników (5 sztuk na wysokość ściany)

– do murowania ścianek 12cm stosuje się zaprawę cementowo-wapienną. ścianki te łączy się ze ścianą nośną przez wmurowywanie w ścianę nośną co drugiej warstwy płytek.

 

Ściany działowe gipsowe

– przy starannym wykonaniu nie wymagają tynkowania.  Najbardziej powszechne są ścianki z płyt typu PRO-MONTA o grubości 8 lub 10 cm (długość 66,7cm; wysokość 50cm). Płyty montowane są na pióro i wpust. Przesunięcie spoiny pionowej powinno wynosić połowę długości płyty. Można je murować na zaprawie gipsowej układanej na wpustach i ustawianiu każdej płyty osobno. Można też zalewać spoiny –  ułożenie płyt na sucho i wypełnienie spoin rzadkim zaczynem gipsowym wtłaczanym od góry pompką.

– połączenie ze ścianami nośnymi wzmacnia się stalowymi bolcami. Zamiast nich można także wykuwać w ścianie nośnej bruzdy o  szerokości ścianki i o głębokości 1-2cm. Jeżeli długość ściany >4,5m lub wysokość >2,8m na jej obwodzie układa się podkładkę sprężystą.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com