fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

 Schody w nowoczesnych domach

Schody są bardzo często koniecznym elementem w domach, można wykorzystać je oprócz celów użytkowych, jako element dekoracyjny .Jednym z najbardziej popularnych materiałów wykorzystywanych do wykonania schodów jest drewno. Ten ponadczasowy materiał jest wytrzymały, przyjemny, a także ładnie się prezentuje. (program na uprawnienia architektoniczne)

schody w nowoczesnych domach
schody w nowoczesnych domach

Schody z drewna

Najbardziej eksploatuje się stopnie. Dlatego też wykonuje się je z twardego drewna np. drzew liściastych, jak dąb, jesion, czy buk. (testy 2019 uprawnienia)

Można również wykonać schody z drzewa egzotycznego np. jatoba, mahoni, zebrano, wenge, amazake. Nie polecanymi rodzajami drzew są świerk, sosna, ponieważ to miękkie drewno. (program uprawnienia architektoniczne)

Drewno stosuje się do wykończenia stopni w schodach żelbetowych oraz budowanych w całości. Bardzo popularne i efektowne są modele wstęgowe, które produkowane są z giętego drewna. Z drewna wykonuje się również balustrady, które dopasowuje się często do stopni.

Schody metalowe

Schody metalowe i ich konstrukcje zazwyczaj sprawiają lekkie wrażenie. Najczęściej wykonuje się je ze stali nierdzewnej. Mogą mieć dowolną formę. Bardzo chętnie stosuje się  modele kręte. Pasują do loftowego lub industrialnego stylu. Stal często komponowana jest ze stopniami z blachy nierdzewnej, czy też klejonego warstwowo drzewa, bądź też szkła. Bardzo ładnie metalowe schody wyglądają ze szklanymi balustradami, które mogą być wykonywane z mniejszych elementów lub dużych połaci szklanych. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Schody wyłożone kamieniem i płytkami

Do wykańczania stopni schodów wykorzystuje się kamienie takie jak marmur, granit, konglomerat, kompozyt, gres. Kamień jest ulubionym materiałem, ponieważ jest bardzo trwały i odporny na niszczenie, zarysowanie. Jest jednak ciężki, dlatego nie nadaje się na lekkie konstrukcje.

Schody powinny być dobrane kolorystycznie do wystroju wnętrz, powinny stanowić kompozycje z pozostałymi elementami, mogą być na przykład dopasowane do koloru podłóg, bądź też konkretnych elementów np. umeblowania domu.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com