fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Schody – nadmierne zużywanie się

Przyczyną, dla której schody nadmiernie zużywają się jest zazwyczaj ich nadmierne obciążenie. Nośne elementy konstrukcji schodów to policzkowe i spocznikowe belki. Ich przekroje odpowiadają dopuszczalnym obciążeniom. W budynkach mieszkalnych dopuszczalne obciążenie dla schodów wynosi wartość 300 kG/m². Jest to wartość zgodna z obowiązującymi budowlanymi przepisami (uprawnienia budowlane 2021).

Schody
Schody

Przekroczenie dopuszczalnych obciążeń

Przekroczenie wyżej wymienionej normy, które ma miejsce np. podczas przetaczania po schodach albo zrzucania z nich dużych ciężkich rzeczy, jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może to spowodować naruszenie stateczności ich konstrukcji. Przy bardzo dużym przekroczeniu dopuszczalnego obciążenia konstrukcja może ulec nawet całkowitemu zniszczeniu (testy uprawnienia budowlane). Przyczyną z powodu której schody nadmiernie zużywają się w związku z niewłaściwą eksploatacją, jest mechaniczne uszkodzenie spoczników albo stopni. Takie uszkodzenia powstają w związku z przesuwaniem twardych i ciężkich rzeczy po schodach, poprzez rąbanie drewna na opał itd.

Balustrada oraz drewniane schody

Balustrada, która stanowi element schodów narażona jest na szybkie procesy niszczenia, jeśli nie jest właściwie i odpowiednio użytkowana. Balustrady są słabą konstrukcją umocowaną na schodach. Jej główna funkcja to zabezpieczenie użytkowników podczas chodzenia po schodach.

Na drewnianych schodach nieprzewidziane wszelkie obciążenia, które powodują np. rozparcie bądź wygięcie wywołują ogólne rozluźnienie zamocowań, co w konsekwencji prowadzi do trwałych odkształceń. Aby przeprowadzić poprawną konserwację należy przede wszystkim sprawdzić jakość zastosowanego materiału do wykonanej konstrukcji. Jeżeli zostało użyte drewno, które miało zapoczątkowany gnilny proces, to szybko ulegnie ono zniszczeniu. Jeżeli drewno było zdrowe ale ma styczność z innymi zawilgoconymi elementami albo grzybem, takie drewno także ulegnie zniszczeniu (program egzamin uprawnienia 2021).

Negatywny wpływ czynników na schody

Na gnicie oraz zagrzybienie mają wpływ takie czynniki jak wilgoć, brak dostępu do promieni słonecznych oraz brak przewiewu. Często występują one jednocześnie, jeśli mówimy o piwnicznych schodach (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Drewniane zewnętrzne schody narażone są na czynniki atmosferyczne, dlatego też muszą być one odpowiednio konserwowane. Można powlec je w danym czasie np. wodoodpornymi środkami itp. Warto jednak pamiętać, że na skutek nasiąkania wodą i wysychania drewno paczy się i może pękać.

Ogniotrwałe i ognioodporne schody

To schody wykonane z ogniotrwałych i ognioodpornych materiałów (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Ich jakość oraz poprawne wykonanie schodowych elementów daje gwarancję ich długotrwałości. Przyczyną szybszego zużywania się zewnętrznych elementów jest np. posadowienie fundamentów na granicy przemarzania gruntu albo brak odizolowania zewnętrznych schodów od reszty budynku.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com