fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rysy pojawiające się na posadzce w podziemnym garażu

Pojawienie się na posadzce rys jest skutkiem przekroczenia granicznego stanu użytkowania jej, ze względu na szerokość dopuszczalnych rys. To jednak nie powoduje dyskwalifikacji jej z konstrukcyjnego elementu, jaki jest eksploatowany. Pojawiające się mokre rysy już na początku użytkowania takiej posadzki wymagają naprawy. Powodem w związku z którym pojawiają się one jest to, że podczas projektu i wykonania nie uwzględniono w całości skurczowych naprężeń. Sumaryczne skurczowe naprężenia w obliczeniach nie mogą być pomijane i powinno się je brać pod uwagę, jako przypowierzchniowe zbrojenie, które zostało osobno zaprojektowane.  (uprawnienia budowlane kontakt)  

Rysy pojawiające się na posadzce w podziemnym garażu
Rysy pojawiające się na posadzce w podziemnym garażu

Betonowa posadzka na fundamentowej płycie

W badaniu brała udział betonowa posadzka, która wykazywała dużą ilość zarysowań. Zastosowana na niej sczepna warstwa konstrukcyjna włącza się ona w pracę fundamentowej płyty, o charakterze statyczno – wytrzymałościowym. Stanowi ona górną część płyty. Z tego też względu występuje tu możliwość zarysowania posadzki, które to jest inicjowane w fundamentowej płycie. Sczepna warstwa położona została na podłoże, które wcześniej było zwilżone. Po upływie roku od momentu wykonania płyty można założyć, że jej górna warstwa do przeszło 0,15 metrów  głębokości jest już wysuszona. Takie zjawisko oznacza, że płyta, która została zwilżona nie zdołała nawilżyć całej betonowej warstwy, która już zdążyła wyschnąć. Taka warstwa betonowa ma możliwość wchłonięcia dużo większej ilości wody, a podczas dojrzewania betonu w posadzce może ona pobierać z niej wodę.  (uprawnienia budowlane 2022)  

Naprężenia całkowite w płycie fundamentowej

Naprężenia jakie występują w związku ze skurczem ulegają zsumowaniu z naprężeniami od zmiennych i stałych obciążeń, które oddziałują na posadzkę oraz na płytę. Skurczowe rodzaje naprężeń związane z betonowym pełzaniem oraz relaksacją mogą ulegać zmniejszeniu. Dla płyty współczynnik pełzania oraz relaksacji, który wykazuje mniejszy udział skurczowych naprężeń, osiąga wartość w przedziale 0,5 i 0,7. Duża liczba zarysowań sprawia, że skurczowe naprężenia zmniejszają się i wpływają na zwiększanie się odkształceń całkowitych oraz ugięć zarówno w posadzce, jak i w płycie.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Badanie próbek rdzeniowych odwiertów

Z fundamentowej płyty oraz z posadzki pobrano dwie próbki rdzeniowych odwiertów, oraz dokonano za pomocą metody pull – off 6 prób z posadzki.   (uprawnienia budowlane program)  Za pomocą wytrzymałościowych badań dokonano określenia, że klasa posadzki wynosi C20/25 i jest wyższa od tej, która została zaprojektowana. Klasa betonowej płyty natomiast osiąga C30/37, i także jest wyższa od wcześniej zaprojektowanej. Wyniki jakie otrzymano pokazują, że powstają tu rozbieżności związane z wytrzymałością betonu. Nieniszczące rodzaje pomiarów mogą dawać wyniki odmienne, jeśli karbonatyzacja otuliny jest głębsza, albo jeżeli beton na całej swojej grubości powłoki został niedokładnie zagęszczony. W obiekcie, jaki został poddany badaniu czynniki te mogą wpływać na zróżnicowanie w pomiarach niszczących i nieniszczących, które zależą od miejsca, gdzie te pomiary się wykonuje. (uprawnienia budowlane) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com