fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Uprawnienia budowlane – czy możliwe jest ich rozszerzenie w późniejszym czasie?

Zdobycie uprawnień budowlanych to jeden z najważniejszych momentów dla osoby, która podjęła decyzję o rozwoju kariery w branży budowlanej. Należy jednak pamiętać, że droga do ich zdobycia jest, niestety, długa i kręta. Zaczyna się ona właściwie już w momencie rozpoczęcia wykształcenia technicznego i wyższego. Kolejnym krokiem, po zakończeniu edukacji, jest rozpoczęcie odpowiednich praktyk budowlanych. Wszystko to po to, aby przystąpić do trudnego egzaminu na uprawnienia budowlane.

Należy jednak mieć na uwadze jeden istotny fakt. Jest on kluczowy dla dalszego rozwoju. Zdobycie uprawnień budowlanych w żadnym wypadku nie oznacza końca doszkalania się. Aby naprawdę osiągnąć coś w branży budowlanej, należy stale podejmować się nowych wyzwań. Należeć mogą do nich między innymi zdobywanie uprawnień budowlanych w innych specjalnościach bądź poszerzanie zakresu już posiadanych. Zdecydowanie zwiększy to szansę na świetlaną przyszłość. (uprawnienia budowlane 2023)


Wykształcenie potrzebne do uprawnień budowlanych

Przepisy prawa budowlanego jasno określają stopień wykształcenia, jakie musi posiadać osoba, która chce ubiegać się o uprawnienia budowlane. Analogicznie ma się sprawa w sytuacji, gdy inżynier budownictwa chciałby rozszerzyć zakres swoich specjalności uprawnień budowlanych. W takiej sytuacji należy ponownie przejść przez etap egzaminów: pisemnego i ustnego. Pocieszający jednak jest w tym wszystkim fakt, że tematyka testów powinna tyczyć się wyłącznie elementów, z których kandydat nie miał wcześniej okazji wykazać się wiedzą. Rozszerzenie uprawnień bazuje przede wszystkim na zakresie aktów prawnych. Ich biegła znajomość jest absolutnie niezbędna w tym procesie. (program na uprawnienia budowlane w wersji android)

Praktyka zawodowa w przypadku rozszerzania uprawnień budowlanych

Jeżeli chodzi o praktykę zawodowych, w sytuacji gdy inżynier budownictwa ubiega się o uprawnienia budowlane, zgodnie z prawem nie wymaga się dodatkowych obecności na placu budowy czy też w biurze projektowym. Komisje kwalifikacyjne kierują się tutaj praktyką, która została odbyta jeszcze przed przystąpieniem do egzaminów na uprawnienia budowlane. (uprawnienia budowlane)

Rozszerzenie uprawnień budowlanych jako pogłębianie swojej wiedzy

Uzyskanie uprawnień budowlanych nie musi oznaczać końca naszej edukacji. Zawsze możemy się bowiem zdecydować na rozszerzenie uprawnień budowlanych czy to przez kolejną specjalność, czy przez podniesienia uprawnień do rangi nieograniczonych. Przepisy uwzględniają również i taką możliwość i opisują, jak w takiej sytuacji powinien wyglądać i przebiegać egzamin. (nauka do uprawnień architektonicznych)

Sprawdzenie wiedzy nowej

Jak w przypadku tradycyjnego zdobywania możliwości do wykonywania zawodu i samodzielnych funkcji technicznych, tak i rozszerzenie uprawnień budowlanych wymaga przyswojenia konkretnej wiedzy i umiejętności. Prawo budowlane doprecyzowuje, że w przypadku zdobywania kolejnej specjalności lub rozszerzania uprawnień do ich nieograniczonego zakresu , egzamin powinien skupiać się wyłącznie na sprawdzeniu wiedzy nowej. Oznacza to nic więcej jak to, że będzie on poruszał zagadnienia, które nie miały szansy pojawić się przy poprzednich uprawnieniach. Dzięki temu zakres aktów prawnych, z którymi trzeba się zapoznać, jest znacznie mniejszy. (program na uprawnienia w wersji android)

Indywidualny program egzaminu

W sytuacji o której tutaj mówimy, konieczne jest sporządzenie szczegółowego programu planowanego egzaminu. Z racji swojej specyfiki, taki egzamin każdorazowo przygotowuje się indywidualnie. Ustala się wtedy między innymi ilość pytań oraz zakres aktów prawnych, bez których rozszerzenie uprawnień budowlanych nie byłoby możliwe. Silna indywidualizacja wynika przede wszystkim z dużej ilości możliwości rozszerzania uprawnień. Mamy przecież prawo rozszerzyć je nie tylko o nową specjalizację, ale też o większy zakres czy rodzaj. (jak wygląda egzamin na uprawnienia architektoniczne)

Rozszerzenie uprawnień budowlanych a przedstawienie właściwych dokumentów

Rozszerzenie uprawnień nie wymaga od kandydata odbywania kolejnej praktyki zawodowej. W zupełności wystarcza ta, którą przedłożyło się podczas zdobywania pierwszych uprawnień. W przypadku chęci uzyskania uprawnień nieograniczonych, wymaga się wyłącznie przedstawienia dokumentów potwierdzających właściwe ku temu wykształcenie. Kandydaci ubiegający się o uprawnienia w nowej specjalizacji, potwierdzają dokumentami odbycie praktyki zawodowej i poświadczają odpowiednie względem specjalności wykształcenie. (akty zgodne z wykazem Izby Architektów)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com