Istotnie, dotychczas obowiązujące Rozporządzenie w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie zakwestionował Trybunał konstytucyjny. Dlatego też 7 maja 2019 roku wdrożono nowe rozporządzenie (jak wygląda egzamin na uprawnienia budowlane). Nazywa się ono Rozporządzeniem w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Jest to dokument, który wykonuje ustawowe upoważnienie znajdujące się w art. 16 ustawy Prawo budowlane.
Treść rozporządzenia
Jeżeli chodzi o samą treść rozporządzenia, to wynika ono z nowelizacji ustawy Prawo budowlane. Rzeczona nowelizacja stanowi efekt wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego w zakresie uprawnień budowlanych (egzamin na uprawnienia budowlane). Wyrok ten zapadł 7 lutego 2018 roku. Dlatego też zgodnie z nowelizacją konieczne było wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących nadawania uprawnień budowlanych.
Brak nowych rozwiązań
Godnym uwagi jest fakt, że Rozporządzenie w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie nie zawiera nowych rozwiązań. Istotnie, znajdują się w nim jedynie rozwiązania stanowiące konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego. W ustawie Prawo budowlane znajdziemy zatem wszelkie obowiązujące do tego momentu regulacje dotyczące zakresu uprawnień budowlanych (program na uprawnienia budowlane). Natomiast w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym znajdziemy wszystkie kwestie związane z wykształceniem niezbędnym do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.
„Informacja dotycząca deregulacji obowiązku stosowania pieczęci/pieczątek przez obywateli i przedsiębiorców”
Dnia 28 czerwca 2018 roku Rada Ministrów przyjęła powyższy dokument. Jego wprowadzenie wiąże się z wieloma zmianami w rozporządzeniu. Przede wszystkim zmianie uległo stosowanie pieczęci przez osoby kierujące praktyką zawodową. Jedną z ważniejszych zmian jest również rozdzielenie specjalności kolejowej na dwie odrębne (program egzamin uprawnienia 2019). Istotnie, znajdziemy je w ustawie Prawo budowlane. Przypomnijmy, że wcześniej ta kwestia była zapisana tylko w Rozporządzeniu w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.