fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Różnice między architektem, a inżynierem budownictwa

Zarówno tytuł inżyniera budownictwa jak i architekta są zawodami wysoce szanowanymi, okrytymi zaufaniem publicznym. Na etapie projektowania można powiedzieć, że się wręcz przenikają. Projektowanie obiektów budowlanych pod kątem konstrukcji jest zadaniem inżyniera budownictwa. Natomiast pod kątem ich architektury czy architektury otoczenia to już praca architekta. (dowiedz się więcej na temat uprawnień budowlanych)

Uprawnienia budowlane, jakie posiada inżynier budownictwa umożliwiają mu nadzór obiektów budowlanych w pełnym zakresie. Podczas gdy architekt (uprawnienia architektoniczne) odpowiada za nadzór obiektów tylko w zakresie projektowania architektonicznego. Z tego wynika, że inżynier budownictwa będący inspektorem nadzoru wykonuje dwie prace naraz, zarówno swoją jak i architekta.

Projektowanie architektoniczne jest zajęciem architekta, co to oznacza? Otóż ich praca polega na stosowaniu rozwiązań przestrzennych w obiektach budowlanych. (programy do uprawnień architektonicznych) Muszą oni umieć powiązać dany obiekt budowlany z jego otoczeniem, rozwiązać wszelkie zagadnienia komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej jak i sprawić by pomieszczenia użytkowe były jak najbardziej funkcjonalne. Wszyscy wiemy jakie jest to ważne i czasami ciężkie do osiągnięcia. Dodatkowo to właśnie architekt tworzy kształt budynku a nawet zajmuje się wyglądem elewacji. Jak widzimy architekt ma o wiele więcej zadań, niż może się wydawać.

Wymagane kryteria, by wykonywać zawód architekta i inżyniera budownictwa

Uprawnienia budowlane leżą w o posiadaniu zarówno architekta jak i inżyniera budownictwa, dzięki czemu mogą samodzielnie pełnić funkcje techniczne budownictwie. W Polsce są one wydawane na podstawie prawa budowlanego. (programy do uprawnień budowlanych) Pełniąc którykolwiek z tych zawodów należy prowadzić działalność edukacyjną oraz realizować roboty budowlane (nie potrzeba do nich uprawnień budowlanych). Jednak to nie wszystko, potrzebne jest jeszcze członkostwo izby samorządu zawodowego. Wszystkie wymienione powyżej zadania muszę być spełnione gdyż dopiero wtedy architekt czy inżynier budownictwa dopuszczany jest do pracy w swoim zawodzie.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com