fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rolnicze obiekty z żelbetowymi konstrukcjami

Żelbetowe konstrukcje rolnicze podczas użytkowania są narażone na środowiskowe oddziaływania o szkodliwym charakterze. Są to m.in. chemiczne substancje, jakie zawierają produkty w rolniczych gospodarstwach. Żelbetowe rodzaje konstrukcji w czasie ich eksploatowania w związku ze szkodliwym oddziaływaniem są bardziej lub mniej narażone na degradowanie się zbrojeniowej stali i betonu. Konstrukcja wykonana z żelbetu niszczeje w związku z zachodzącymi chemicznymi procesami, bądź w związku z procesami fizycznymi. Procesy fizyczne to m.in. zawilgocenie, przemieszczenia, odkształcenia, ścieranie, kawitacja, zarysowanie czy erozja. Do chemicznych procesów zaliczamy korozję kwasową, węglanową, zasadową, siarczanową, magnezową czy korozję zbrojeniowej stali. (uprawnienia budowlane 2022)  

Rolnicze obiekty z żelbetowymi konstrukcjami
Rolnicze obiekty z żelbetowymi konstrukcjami

Zewnętrzne i wewnętrzne środowiska

Konstrukcje żelbetowe użytkowane są w środowiskach zewnętrznych oraz wewnętrznych. Betonowe konstrukcje od zewnątrz narażone są na czynniki atmosferyczne oraz gruntowe. W środku obiektu betonowe konstrukcyjne elementy narażone są natomiast na oddziaływanie chemicznych środowisk o agresywnym charakterze. Dotyczy to budownictwa spożywczego czy przemysłowego oraz innych pokrewnych, gdzie w czasie użytkowania wydzielają się chemiczne substancje. Ważnym czynnikiem, który wpływa na niszczejące procesy jest woda. Niszczenie zbrojenia i betonu w związku z pojawieniem się wody ma zarówno chemiczny, jak i fizyczny charakter, a nawet elektrochemiczny. Woda ma szkodliwe działanie, ponieważ wchodzi ona w reakcje z materiałami, ale również aktywizuje obecne chemiczne substancje występujące w środowisku. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Ochrona i trwałość betonu

Konstrukcja, aby była trwała musi zostać tak zaprojektowana oraz wykonana, żeby użytkowym okresie, jaki został zaplanowany użytkowe właściwości konstrukcji nie uległy obniżeniu poniżej założonego wcześniej poziomu. Chcąc zwiększyć trwałość betonu należy odpowiednio dobrać składniki i zastosować inne rodzaje zabiegów przed jego stwardnieniem. Normy oraz instrukcje zawierają wszelkie wymagania odnośnie trwałości betonu. W związku z tym na ich podstawie można wyróżnić właściwości betonu, które są zasadnicze, i jeżeli zostaną spełnione, to trwałość betonu się zwiększy. Jest to współczynnik w/c, klasa wytrzymałości, zawartość cementu, szerokość rys oraz grubość zastosowanej otuliny zbrojeniowej stali.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Szkodliwość chemicznych substancji

Szkodliwe substancje chemiczne, jakie pojawiają się w zewnętrznym środowisku przy żelbetowym obiekcie dodatkowo wzrastają poprzez wpływ atmosferycznych czynników.   (uprawnienia budowlane program) W rolniczym budownictwie mamy do czynienia z chemicznymi substancjami,  które są agresywnym środowiskiem dla żelbetowych konstrukcji. Chcąc zapobiec wcześniejszemu niszczeniu żelbetowej konstrukcji, które eksploatuje się w agresywnych środowiskach trzeba zastosować różne techniki, mające na celu ich zabezpieczenie. Znane i często stosowane są zabiegi, które mają na celu zwiększyć trwałość i odporność betonu. Takie zabiegi sprawiają, że powstaje ochrona betonu o charakterze powierzchniowym oraz materiałowo – strukturalnym. Wymagania obejmujące powierzchniową ochronę betonu zawierają instrukcje ITB oraz normy. Odnoszą się one do użytkowych właściwości powierzchniowych zabezpieczeń betonu, które decydują o ochronnej ich skuteczności.(uprawnienia budowlane) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com