fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Stropy drewniane

Stropy drewniane są najstarszym rodzajem stropów (program uprawnienia budowlane). W ich przypadku elementem nośnym są belki, które mają przekrój prostokątny lub inny. Należy je układać w kierunku krótszej rozpiętości. Z tego względu, że długości handlowe belek drewnianych wynoszą od 4,5 do 6 m, to stosuje się je z reguły jako jednoprzęsłowe.

Rodzaje stropów
Rodzaje stropów

Strop nagi należy do najprostszych stropów drewnianych. Najczęściej stosuje się go w budynkach gospodarczych. Na belki, które są rozstawione co 1-1,5 m należy przybić deskowanie (powałę). Na nim układa się polepę z:

– gliny z sieczką,

– żużla,

– wełny żużlowej.

Stropem cichym z kolei przekrywa się poddasza z pomieszczeniami mieszkalnymi. Z kolei najładniejszym drewnianym stropem jest strop kasetonowy. Można go spotkać w budynkach, które są zabytkami. Jego konstrukcja nośna jest taka sama jak w przypadku stropu nagiego. Pomiędzy belki nośne, które są profilowane, wstawia się odcinki tzw. belek pustych. Są one z bali drewnianych, które profiluje się w ten sam sposób jak belki nośne.

Stropy na belkach stalowych

Stropy na belkach stalowych charakteryzują się:

– większymi rozpiętościami niż drewniane stropy,

– przenoszą dużo większe obciążenia.

Jeszcze niedawno powszechnie jest stosowano. Aktualnie wykorzystuje się je wyłącznie przy przebudowach i remontach budynków, które już istnieją. Belki są rozstawione na odległość 80-200 cm. Wszystko zależy od rozpiętości i przenoszenia obciążenia. Powinny one być zakotwione w murze zewnętrznym oraz wewnętrznym (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych).

Strop Kleina

Do niedawna strop Kleina stosowano powszechnie. Powstawał w ten sposób, że pomiędzy belkami stalowymi (przekrój dwuteowy) układano płytę ceramiczną na deskowaniu. Płyta ta jest lekka i ma grubość 1 cegły.

Zbrojona płyta Kleina jest taśmą stalową, która ma takie wymiary:

– grubość: 1,5-3 mm,

– szerokość: 1530 mm.

Może mieć ona również formę prętów okrągłych, które ułożone są w podłużnych spoinach. Spoiny takie zalewa się zaprawą cementową. Zaprawa, cegły i zbrojenie po związaniu są płytą ceramiczno-stalową. Stalowe stopki belek, które owinięto siatką, należy obrzucić zaprawą cementową. Ma to pomóc ochronić je przed korozją i pożarem. Na takiej płycie należy ułożyć podłogę. Aktualnie jest to ten rodzaj stropu, który stosuje się bardzo rzadko.

Stropy żelbetowe

Stropy żelbetowe znajdują zastosowanie w budownictwie z powodu wielu zalet:

– duża ognioodporność,

– wytrzymałość,

– możliwość otrzymania dowolnych kształtów.

W zależności od konstrukcji wyróżnia się takie rodzaje stropów:

– płytowe,

– płytowo-żebrowe,

– gęstożebrowe,

– grzybkowe.

Powyższe stropy można wykonać jako monolityczne lub prefabrykowane (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Stropy monolityczne powstają w deskowaniach tradycyjnych lub inwentaryzowanych. Z kolei stropy prefabrykowane wykonuje się z prefabrykatów drobno-, średnio- lub wielkowymiarowych. Wszystko zależy od konstrukcji.

Stropy płytowe monolityczne

Stropy płytowe monolityczne wykonuje się jako płyty gładkie na deskowaniu. W przypadku budynków wielokondygnacyjnych, które wznosi się metodą uprzemysłowioną zgodną z systemem monolitycznym budownictwa mieszkaniowego i ogólnego, stropy płytowe i ściany powstają z betonu żwirowego w produkowanym fabrycznie deskowaniu (szalowaniu) stalowym.

Deskowanie złożone jest z segmentów, które służą do jednoczesnego wybudowania ścian i stropów kondygnacji budynku. Segmenty te łączą się w narożach pomiędzy stropem i ścianą. Wykonane to jest zgodnie ze sposobem przegubowym, co pozwoli na ich odchylenie i demontaż. Poszycie deskowania robi się z blachy, która ma grubość 2 mm. Mocuje się je do ram, które są z kształtowników stalowych. Stropy są gładkimi płytami, które zbroi się jednokierunkowo i mają grubość, która zależy od rozstawu ścian budynku (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia budowlane).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com