fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rodzaje stropodachów i zasady ich konstrukcji

Stropodachy możemy podzielić na nieocieplane i ocieplane. Stropodachy nieocieplone stosowane są głównie w takich miejscach jak magazyny, budynki przeznaczenia gospodarczego,  oraz w innych pomieszczeniach gdzie temperatura nie ma tak dużego znaczenia. Przeciwnie natomiast stropodachy ocieplone. Tutaj, jak sama nazwa wskazuje, wymaga się ocieplenia i ochrony przed zmianami temperaturowymi. Stropodach ocieplany wykonuje się w konstrukcji pełnej, wentylowanej lub odpowietrzonej.

Stropodachy nieocieplane

Konstrukcja stropodachu nieocieplanego może być wykonana z różnych materiałów. Są to głównie drewno, żelbet czy też stal.

Podczas konstruowania stropodachów nieocieplonych należy zachować podstawowe wymogi. Należą do nich między innymi wykonanie spadku o wielkości minimalnej równej 3%. Spadek można wykonać za pomocą zaprawy cementowej, betonu keramzytowego, lub betonu na kruszywie lekkim, czy też z zasypki keramzytowej. Spadek może być też uzyskany bezpośrednio przez konstrukcję. Wówczas nie wykonuje się dodatkowej warstwy spadkowej. Wystarczy położyć pokrycie dachowe.

 

Stropodachy ocieplone

Stropodach ocieplony dzieli się na:

Stropodach pełny

Jest to stropodach w którym wszystkie warstwy szczelnie ze sobą się łączą. Wśród tych warstw są warstwa nożna, ociepleniowa, warstwa kształtująca spadek oraz pokrycie dachowe. Szczegółowe rozwiązanie zakłada wykonanie stropu, czyli części nośnej. Dalej należy położyć izolację przeciwwilgociową. Wykonuje się ją z papy na lepiku. Kolejna warstwa to izolacja termiczna. Ją wykonuje się najczęściej ze styropianu. Dzisiaj coraz częściej jest to pianka poliuretanowa. Następnie układa się podkład dylatujący i ostateczna warstwa, czyli pokrycie wierzchnie.

 

Stropodach odpowietrzony

Kolejnym rodzajem stropu ocieplonego jest strop odpowietrzony. W przeciwieństwie do stropu pełnego znajdują się tu kanaliki które odprowadzają wilgoć i redukują ciśnienie. Prowadzi się je pod pokryciem dachowym i warstwą dylatacyjną.

Stropodach wentylowany

Ostatnim rodzajem stropodachu est stropodach wentylowany. Wykonuje się je w konstrukcji dwudzielnej. Pierwsza warstwa to strop poziomy. Natomiast drugą część wykonuje się ze spadkiem. Powierzchnia między tymi dwiema częściami może być nieużytkowa lub przełazowa. W zależności od uzyskanej w ten sposób wysokości.Stop ten składa się z warstwy nośnej, czyli stropu. Następnie jest warstwa termiczna.  Wykonuje się ją ze styropianu. Dalej przestrzeń powietrzna o której wspomniano wyżej. Powyżej znajdują się część pochylona dachu na której układa się pokrycie dachowe.

Pełne o odwróconym układzie warstw

Dodatkowo można też wyróżnić strop pełny o odwróconym układzie warstw. Tutaj izolacja cieplna znajduje się powyżej izolacji przeciwwilgociowej. Warstwy takiego stropu kształtują się następująco: konstrukcja nośna, warstwa spadkowa, izolacja przeciwwilgociowa, izolacja termiczna, włóknina, warstwa żwiru lub inna warstwa wierzchnia, zewnętrzna.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com