fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Istnieje sporo ogrodzeń (uprawnienia architektoniczne 2021). Wyróżnia się:

a) pełne bezsłupowe:

– wykonuje się je z cegły pełnej ceramicznej i silikatowej, kamienia polnego, łamanego lub z płyt żelbetowych prefabrykowanych,

– ogrodzenia żelbetowe są wykonane z płyt prefabrykowanych o specjalnej konstrukcji, które układa się obok siebie,

– stosuje się je rzadko z powodu dużego zużycia materiałów i bardzo wysokiego kosztu,

b) pełne ze słupami:

– wykonuje się je z elementów prefabrykowanych – słupków i desek żelbetowych,

– słupki należy osadzić w wykopie i wypełnić chudym betonem, wcześniej wsuwa się w nie deski żelbetowe lub elementu ażurowe,

– gdy pomiędzy słupkami są same deski żelbetowe, powstaje ogrodzenie pełne,

– wysokość ogrodzenia: 2,1 m, a z drutem kolczastym – 2,7 m (zabezpieczenie przed złodziejami),

c) ażurowe bezsłupowe:

– stosuje się je w szerokim zakresie,

d) ażurowe ze słupami:

– stosuje się je w szerokim zakresie,

– wykonuje się je ze słupami murowanymi z kamienia lub cegły, betonowymi, żelbetowymi prefabrykowanymi oraz z kształtowników stalowych (rur, teowników, kątowników, dwuteowników).

Rodzaje ogrodzeń
Rodzaje ogrodzeń

Rodzaje ogrodzeń ażurowych

Wyróżnia się ogrodzenia ażurowe:

– ze słupkami i cokołem z betonu,

– z siatki w ramach z kątowników ze słupkami i cokołami z cegły silikatowej lub kamienia,

– z siatki drucianej na linkach stalowych,

– bezsłupowe z prętów płaskich stalowych (pytania na egzamin ustny do uprawnień).

W ogrodzeniach ażurowych ze słupkami i cokołem z betonu, słupki ogrodzenia należy rozstawiać co 3,5. Ich wymiary są zależne od wysokości ogrodzenia. Fundament jest zagłębiony w gruncie na głębokość 1 m. Powstaje on w deskowaniu razem ze słupkami. Pomiędzy fundamentami wykonuje się betonowy cokół. Jego dolna część betonowana jest w wykopie, a górna – w deskowaniu. Z uwagi na skurcz betonu, pionowe szczeliny dylatacyjna znajdują się w co drugim przęśle cokołu. Pomiędzy słupkami znajdują się ramy z kątowników stalowych, w których zamocowana jest siatka druciana. Wysokość takiego ogrodzenia może wynosić 1,2 m, 1,8 m oraz 2,4 m.

Ogrodzenia ażurowe z siatki w ramach z kątowników ze słupkami i cokołami z cegły silikatowej lub kamienia powstają z podobny sposób jak betonowe. Jedyną różnicą jest to, że słupki i cokół wykonane są z muru ceglanego lub kamiennego na zaprawie cementowej (jak wygląda egzamin na uprawnienia architektoniczne).

Ogrodzenie ażurowe z siatki drucianej na linkach stalowych najczęściej powstaje na słupkach żelbetowych typowych prefabrykowanych, które rozstawia się co 2,4 m. Słupki osadza się w fundamencie (przekrój 40×40 cm), a cokół z krawężników chodnikowych osadza się w fundamencie słupków oraz w dodatkowych słupkach betonowych. Ogrodzeniem jest druciana, pleciona siatka, które zawieszona jest na stalowych linkach. Linki te przymocowane są do żelbetowych słupków.

Ogrodzenie ażurowe bezsłupowe z prętów płaskich stalowych wykonuje się na fundamencie z betonu marki 110, który zagłębiony jest na 1 m. Jednocześnie należy wykonać cokół. Można go obłożyć kamiennymi płytami. Ogrodzenie powstaje ze stalowych płaskowników, które są przyspawane na górze i nad cokołem do płaskowników poziomych..

Bramy i furtki

Wrota i furtki w ogrodzeniach najczęściej robi się z prętów, płaskowników i kształtowników stalowych. Bramy wykonuje się z reguły jako dwuskrzydłowe, których szerokość pozwala na wjazd samochodu bądź pociągu. Ich szerokość wynosi:

– dla wjazdu samochodu: 3-3,6 m,

– dla wjazdu pociągów: 4,6 m.

Furtki są szerokie w świetle słupków na 1-1,2 m.

W przypadku ogrodzeń pełnych bramy i furtki robi się jako pełne, a w przypadku ogrodzeń ażurowych – ażurowe. Skrzydła bram wykonuje się jako ramy z kątowników stalowych, które usztywnia się ukośnymi zastrzałami z kątownika. Do tych ram należy przymocować drucianą siatkę. Konstrukcja furtek jest taka sama jak skrzydeł bramy.

Z kolei w przypadku ogrodzeń tymczasowych bramy wjazdowe i furtki robi się z drewnianych desek lub bali. Skrzydła wykonuje się z drewna, które jest zabezpieczone przeciw korozji biologicznej (egzamin na uprawnienia architektoniczne). Deski łączy się z poprzeczkami i zastrzałami na gwoździe. Skrzydła mocuje się do drewnianych słupków, które wkopuje się wcześniej w grunt (głębokość 1 m).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com