fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Maszyny do mieszania gruntu z cementem

Brony talerzowe (same bądź z kultywatorem) można wykorzystywać w przypadku mieszania warstw gruntu ze sobą bądź z cementem na sucho i mokro przy mniejszym zakresie robót (uprawnienia budowlane 2021). W sytuacji, kiedy jest większy zakres robót należy skorzystać z maszyn specjalnych – mieszarek gruntów bądź frezów gruntowych.

Zadaniem mieszarki gruntu typu MSG-2000A jest spulchnianie, rozdrabnianie oraz mieszanie gruntu z materiałami wiążącymi na sucho i mokro.

Mieszarki są urządzeniami doczepnymi, które charakteryzują się posiadaniem osobnego, wysokoprężnego silnika spalinowego, który ma moc 75 KM. Zadaniem takiego silnika jest napęd wirnika spulchniającego, rozdrabniającego i mieszającego grunt. Dodatkowo silnik napędza pompę dla rozpylania wody czerpanej z cysterny, która przejeżdża obok, a także pompę olejową mechanizmu hydraulicznego, który podnosi wirnik.

Zadaniem mechanizmu hydraulicznego jest regulowanie głębokości spulchniania i mieszania. Mieszankę zwilża się wodą dzięki dwom kolektorom, które są wbudowane w osłonę wirnika. Są one połączone z pompą, a jej wydajność reguluje się ze stanowiska kierowcy ciągnika. Całość montuje się na jednoosiowym podwoziu, które jest z blachy.

Rodzaje maszyn
Rodzaje maszyn

Maszyny do zwilżania mieszanki wodą

Najbardziej odpowiednimi urządzeniami, które wykorzystuje się do skrapiania mieszanki są zbiorniki, które mocuje się na podwoziu w postaci przyczepu. Skrapiarkę wykorzystuje się także jako pojemnik, który dowozi wodę na miejsce i dostarcza ją do pompy mieszarki bądź do bezpośredniego skrapiania mieszanki gruntowej.

Maszyny do profilowania mieszanki gruntocementu

Równiarki są idealne do profilowania mieszanki gruntocementu oraz rozdrobnionego gruntu (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Lemiesz jest podstawowym elementem roboczym równiarki. W zależności od rodzaju prac lemiesz może zmieniać swoje położenie względem trzech osi. Może obracać się on:

– dookoła osi pionowej – może ustawiać się pod kątem 30 do 90° do osi podłużnej równiarki (kąt przesuwu),

– dookoła osi poziomej prostopadłej do osi równiarki, lemiesz może zmieniać tzw. kąt skrawania w granicach 35-70o,

– obracając się względem osi podłużnej równiarki lemiesz może zmieniać pochylenie poprzeczne w granicach 3-8° (kąt cięcia).

Dzięki temu, że lemiesz wykonuje obroty, możliwe jest to, że równiarka może dokładnie wykonywać profil poprzeczny i podłużny wymieszanego gruntu z cementem. Jeżeli odpowiednio dobierze się długość lemiesza, to równiarka może sprofilować gruntocement za dwoma bądź czterema przejazdami.

Równiarki o charakterystyce technicznej można wykorzystać w przypadku profilowania mieszanki gruntocementu.

Maszyny do zagęszczania gruntocementu

Maszyny do zagęszczania gruntocementu powinny pracować w zespole, w skład którego wchodzi:

– walec ogumiony – jego zadaniem jest wykonanie odpowiedniego zagęszczenia,

– walec statyczny gładki – jego zadaniem jest nadanie stabilizowanemu gruntowi gładkiej powierzchni.

Ogumiony walec firmy Mądro typu WOP-2225-A zbudowany jest z:

– skrzyni,

– dwóch osi z ogumionymi kołami.

Skrzynia walca to jednocześnie jego ramię i pojemnik na balast (nauka do uprawnień architektonicznych). Powstaje ono ze stalowej blachy spawanej, które wzmacnia się stalą profilową. Skrzynia ta opiera się na 6 kołach, które są zamocowane na przegubach do wsporników. Wsporniki spawa się do mostu skrętnego, który znajduje się na łożysku kulkowym. Przedni most posiada dyszel z zaczepem, dzięki któremu można go połączyć z ciągnikiem. Tył walca opiera się na 6 ogumionych kołach. Znajdują się one na osiach przegubowych oraz na siódmym kole na osi sztywnej.

Walce gładkie typu tandem firmy Fadroma typu WDD-6 charakteryzują się takimi danymi:

– ciężar: 4-6 ton,

– jednostkowy nacisk liniowy dla obu kół bez obciążników: 18,5 kg/cm2,

– jednostkowy nacisk liniowy dla obu kół z obciążnikami: 25 kg/cm2.

Urządzenia do pielęgnacji stabilizowanego gruntu nawierzchni

Do pielęgnacji gruntocementu najczęściej wykorzystuje się urządzenia podobne do tych, które wykorzystuje się do pielęgnacji nawierzchni betonowej (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com