fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rodzaje izolacji wodochronnych (parochronne, przeciwwilgociowe, przeciwwodne), przykłady stosowania, rozwiązania materiałowe.

Izolacje wodochronne stosuje się w budynkach wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność ochrony pomieszczeń lub materiałów budowlanych przed szkodliwym wpływem zawilgocenia.

Budynki mogą być narażone na działanie wody z zewnątrz – poprzez opady atmosferyczne (deszcz lub śnieg) i wilgoć przenikającą z gruntu. Wszystkie elementy, po których spływa woda wymagają więc specjalnych zabezpieczeń. Wilgoć może pochodzić także z wnętrza budynku.

Rodzaje izolacji wodochronnych:

 • Parochronne – stosowane w celu ochrony przegród budowlanych przed działaniem pary wodnej, np. w stropodachach, ocieplanych połaciach dachowych, tarasach
 • Przeciwwilgociowe – stosowane w celu ochrony przed działaniem wody nie wywierającej ciśnienia hydrostatycznego, np. wody z opadów atmosferycznych, wody błonkowej (stanowiącej otoczkę ziaren gruntu), wody podciąganej kapilarnie; tego rodzaju izolacje stosuje się do ochrony fundamentów i piwnic położonych powyżej poziomu wody gruntowej, ścian i stropów pomieszczeń mokrych (np. łazienek) oraz tarasów i balkonów.
 • Przeciwwodne – stosowane w celu ochrony przed działaniem wody wywierającej ciśnienie hydrostatyczne (tzw. woda naporowa); tego rodzaju izolacje stosuje się do ochrony fundamentów i piwnic położonych poniżej poziomu wody gruntowej oraz w zbiornikach wypełnionych wodą (baseny, osadniki itp.)

Materiały izolacyjne

Materiały stosowane do wykonywania izolacji muszą być nienasiąkliwe i nieprzepuszczające wody. Można je podzielić na trzy grupy:

 • Materiały bitumiczne powłokowe płynne i plastyczne – asfalty z dodatkami rozpuszczalników, wypełniaczy, plastyfikatorów, itp. Tworzące emulsje, masy izolacyjne, lepiki;
 • Stosuje się je do gruntowania powierzchni przed ułożeniem dalszych warstw izolacji, do klejenia izolacji z materiałów rolowych, do wykonywania izolacji przy mało intensywnym działaniu wilgoci oraz do konserwacji pokryć dachowych
 • Materiały bitumiczne rolowe – papy, złożone z osnowy nasyconej bitumem; rozróżnia się: papy izolacyjne, podkładowe, wierzchniego krycia – dwie ostatnie z dodatkową warstwą posypki mineralnej, zabezpieczającą przed sklejaniem się papy w rolkach i chroniącą przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych; papę izolacyjną (na tekturze) – stosuje się do wykonywania izolacji par ochronnych i przeciwwilgociowych wewnętrznych, nie należy jej używać do wykonywania pokryć dachowych, układów izolacji zewnętrznych oraz izolacji zabezpieczającej przed wodą pod ciśnieniem; papę podkładową stosuje się do wykonywania izolacji przeciwwilgociowych i wodoszczelnych oraz jako wierzchnią warstwę pokryć dachowych
 • Materiały z tworzyw sztucznych – folie z polichlorku winylu (PCW), polietylenu o małej gęstości (LDPE) lub o dużej gęstości (HDPE) – z charakterystycznymi wytłoczeniami oraz membrany EPDM produkowane z kauczuku syntetycznego;
 • folie o gr. Co najmniej 0,2 mm mogą być stosowane jako paroizolacje; grubsze folie stosuje się jako izolacje przeciwwilgociowe, a membrany EPDM wykorzystywane są jako izolacje przeciwwodne, stosuje się też materiały powłokowe z tworzyw sztucznych, tzw. Folie w płynie

Izolacje części budynku stykających się z gruntem (izolacje typu lekkiego, średniego i ciężkiego), dobór izolacji w zależności od rodzaju gruntu i poziomu wody gruntowej.

Izolacje typu lekkiego:

 • Stanowią je dwu- lub trzywarstwowe powłoki z mas bitumicznych bez wkładek o gr. Nie mniejszej niż 2mm (powłoki gruntujące i izolacje z mas powłokowych), powłoki z żywic syntetycznych, środki uszczelniające powierzchnię materiałów.
 • Stosuje się je w celu ochrony budowli przed wnikaniem wilgoci, najczęściej w kierunku bocznym. Izolacje ścian piwnic i ścian fundamentowych w gruntach suchych i dobrze przepuszczających wodę

Izolacje typu średniego:

 • Izolacje bitumiczne z jedną, dwiema lub trzema warstwami wkładek z papy asfaltowej, izolacje z asfaltów lanych, izolacje z folii z tworzyw sztucznych gr. Co najmniej 1mm, izolacje z wypraw wodoszczelnych.
 • Stosuje się je w celu zabezpieczenia przed wodą opadową bezpośrednią lub przesączającą się w kierunku przegrody, na dachach tarasach, ścianach i podłogach piwnic w gruntach o dużym zawilgoceniu.

Izolacje typu ciężkiego:

 • Izolacje bitumiczne z wkładkami, np. z papy (3 lub 4 warstwy), z tworzyw sztucznych lub z blach metalowych (1 lub 2 warstwy).
 • Stosowane są w celu zabezpieczenia budowli przed wodą naporową, np. w częściach podziemnych budynku położonych poniżej zwierciadła wody gruntowej.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com