fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rodzaje dachowych pokryć

Pokrycia dachowe zasadniczo dzielą się na dwa rodzaje: ogniotrwałe i nieogniotrwałe (nauka do uprawnień budowlanych). Do nieogniotrwałych pokryć należą pokrycia deskami, trzciną, słomą a do ogniotrwałych pokrycia łupkiem, dachówką, papą, szkłem, blachą oraz płytami azbestowo – cementowymi. Krycie przy użyciu słomy wykonuje się tak, że do łat o wymiarach 4×6, które są przybite do krokwi co 60 cm, przywiązuje się snopki żytniej słomy za pomocą powróseł.

Rodzaje dachowych pokryć
Rodzaje dachowych pokryć

Od czego należy rozpocząć krycie?

Krycie zaczyna się od okapu. Snopki układa się na zakładkę na długości 2/s. Grubość pokrycia ma 20 cm. Kalenicę nakrywa się zmierzwioną słomą, która jest przytrzymywana przed drewniane widełki, przybite do krokwi. Słoma stanowi dobre pokrycie. Jest trwała a przy odpowiedniej konserwacji osiąga trwałość 30 do 50 lat. Jej łatwopalność spada w sytuacji maczania snopków w rozrzedzonej glinie. Pokrycie przy pomocy trzciny jest prawie takie same jak przy słomie (testy 2021 uprawnienia). Różnica polega na tym, że stosuje się tu rzadsze łączenie, ponieważ trzcina wykazuje się większą sztywnością.

Pokrycia dachowe dachówką

Do krycia dachów używa się ceramiczne dachówki, wypalane albo cementowe (program egzamin uprawnienia 2021). Mogą być one także szklane, azbestowo – cementowe o różnych wymiarach oraz kształtach. Dachówki mogą być płaskie, faliste, wypukłe, żłobkowane bądź wklęsłe. Wszystkie z nich od spodu posiadają nosek, który służy do zaczepiania jej na łaty. Krycie przy pomocy płaskiej dachówki karpiówki może być pojedyncze albo podwójne. Dachówkę układa się na wapiennej zaprawie w stykach a od poddasza wyspoinowuje się ją. Pod szczeliny podkłada się często gonciki. Mają one za zadanie zabezpieczyć zaprawę przed jej wypadaniem. Wapienna zaprawa stosowana do krycia musi być dobrze tłusta i posiadać domieszkę bydlęcej sierści. Jeżeli takiej nie posiadamy, należy zastosować pociętą słomę. Ma to na celu zapewnić większą elastyczność oraz spoistość. Naroża oraz kalenicę kryje się na zaprawie gąsiorami, zachowując przy tym zakłady na minimum 8 cm.

Krycie deskami

Krycie przy pomocy desek wykonuje się poprzez układanie ich równolegle w stosunku do okapu (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Deski nie mogą być szersze od 18-20 cm. Ma to związek z zsychaniem oraz paczeniem się. Deski przybija się za pomocą gwoździ do łat albo krokwi, zachowując przy tym zakłady, takie same jak przy kryciu gontami. Należy pamiętać, że deski układa się rdzenną stroną do góry, ponieważ wtedy po wyschnięciu przybiorą wypukły a nie wklęsły kształt. Zapobiegnie to zatrzymywaniu się wody.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com