fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ratunkowe platformy w budowlanych obiektach

Ratunkowe platformy stanowią miejsce schronienia dla ludzi w czasie pożaru. W takich miejscach mają oni zapewnione bezpieczeństwo, i mogą przeczekać tam całą gaśniczą akcję, bądź też czekać na pojawienie się ratowników. Mogą to być specjalnie wydzielone strefy, które odizolowuje się od ognia w postaci pomieszczenia, pomieszczeń bądź też obejmujące całą kondygnację. Bardzo często ratunkowa platforma zlokalizowana jest niedaleko wyjścia ewakuacyjnego albo w miejscu, gdzie podczas ratunkowej akcji można dokonać w ścianie przebicia. W otwartym obszarze takim miejscem może być podium, balkon albo dach, które będzie chronić przed ogniem i posiadać jednocześnie odrębną ewakuacyjną drogą. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Ratunkowe platformy w budowlanych obiektach
Ratunkowe platformy w budowlanych obiektach

Tworzenie tymczasowych platform ratunkowych

Na obiektach pozostałych planuje się platformy ratunkowe, za pomocą których osoby znajdujące się w obiekcie są w miarę bezpieczne i mogą poczekać do momentu, aż pojawi się ratownik z pomocą. Tego rodzaju platformy powinny znajdować się na każdej kondygnacji. Z definicji tymczasowa ratunkowa platforma oznacza, że jest to miejsce bezpieczne, w którym mogą schronić się osoby i oczekiwać na pomoc w czasie ewakuacji. To obszar zamknięty posiadający ognioodporną konstrukcję, który musi posiadać bezpośredni dostęp do wyjścia, jakie będzie zapewniać bezpieczeństwo. Izolacja przeciwogniowa pomieszczenia musi wynosić minimum 30 minut, a powierzchnia minimalna osiągać wymiary minimalne na poziomie 90×140 cm. Otwór znajdujący się w drzwiach powinien osiągać szerokość minimalną 85 cm, a korytarz nie może mieć mniejszej szerokości niż 90 cm. (uprawnienia budowlane 2022)  

Przeciwpożarowe przedsionki

Przedsionek przeciwpożarowy to naturalny rodzaj wentylu, który łączy schodową ewakuacyjną klatkę z budynkiem. W klatce znajduję się większe ciśnieniowe powietrze. Chociaż przeważnie nikt nie planuje takiego miejsca po to, aby w przypadku zagrożenia pożarowego ratować w „inny sposób”, to przedsionki pełnią funkcje tymczasowej ratunkowej platformy. Tymczasowym schronieniem może być też określony obszar w środku ewakuacyjnej schodowej klatki, kiedy spełnione zostaną warunki odnośnie bezpieczeństwa osób. Każdy przypadek wymaga, aby położenie ratunkowej platformy oraz obszaru przeznaczonego dla inwalidzkich wózków wewnątrz obiektu, nie przynosiło negatywnych skutków na drogę ewakuacyjną.  (uprawnienia budowlane program) 

Klatki schodowe

Chroniona od ognia schodowa klatka może spełniać rolę tymczasowej ratunkowej platformy. Musi ona posiadać wejście na każdej z kondygnacji budynku, a każde wyjście ewakuacyjne prowadzić do ewakuacyjnych schodów.  (uprawnienia budowlane) One również muszą wykazywać się ochroną od ognia. W związku z tym oprócz wykonywania projektów specjalnych pomieszczeń, które mają służyć jako ratunkowa platforma można korzystać z tego, co zostało już wcześnie zaprojektowane na terenie takiego obiektu. Są to m.in. przeciwpożarowe przedsionki. W budynkach zarówno wysokościowych, jak i wysokich na każdej z kondygnacji przed wejściem do schodowych ewakuacyjnych klatek izolowanych od pożaru znajdują się właśnie takie przedsionki, które mogą stanowić tymczasowe schronienie dla osób. Właśnie tam kieruje się wszystkich w sytuacji, gdy ogłoszony zostanie pożarowy alarm. (uprawnienia budowlane segregator )  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com