fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ramy o konstrukcji drewnianej

Ramy drewniane mają zazwyczaj konstrukcję pełną bądź kratową. Są zaprojektowane jako trójprzegubowe bądź jedno albo dwu przęsłowe. Kształt ramy można zaprojektować na dwa sposoby. Pierwszy, gdzie słupy przy ramie są w tym samym kształcie. W drugim przypadku można zaprojektować jeden słup, połączony na sztywno z ryglem, a drugi słup jako wahacz (uprawnienia budowlane). Aby uzyskać odpowiednią sztywność narożników przy ramach należy zastosować odpowiednio usztywnione naroża. Moment rygla przęsłowego ulega zwiększeniu w związku z podatnością złączy oraz tym, że wraz z upływem czasu naroża tracą swoją sztywność.

Ramy o konstrukcji drewnianej

Co to są dźwigary łupinowe?

Dźwigary łupinowe powstają z twardych pilśniowych płyt (program egzamin uprawnienia 2021). Ich przekrój jest paraboliczny. Dźwigary wprowadzono do katalogu budownictwa nadając im określenie typowego elementu. Przy rozpiętości dźwigar łupinowych 3,5=4=5,5 m, która zmienia się co 0,5 m, typ dźwigar to LP-1/50/3,2. Mając do czynienia z rozpiętościami 4,5-4-7,5 m ze zmianami dotyczącymi rozpiętości co 1m, taki typ określamy ŁP-27/60/3,2. Typ przy rozpiętości 9 oraz 11 m to ŁP–41/775/5,0. W pomieszczeniach, gdzie wilgoć nie wynosi więcej niż 60%, dźwigary łupinowe nie potrzebują dodatkowych zabezpieczeń środkami o charakterze wodoodpornym.

Wykonywanie trój przegubów w ramach drewnianych

W związku z tym, że sztywność oraz podatność łączy wraz z upływem czasu zmniejsza się, i wpływa na zwiększanie się momentu rygla przęsłowego, najczęściej wykonuje się ramy drewniane trójprzegubowe. Podczas wykonywania kalenicowych przegubów nie napotyka się wiele trudności (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Drewno jest bardzo podatne na działania, a same przeguby nie musza przypominać typowego połączenia. Przegubem można nazwać przekrój, którego powierzchnia jest mniejsza, ale wykazuje dodatkowo dużo większą podatność, porównując go do innych przekrojów konstrukcyjnych. Słupy ram oraz rygle nie różnią się konstrukcyjne od innych konstrukcji wiązarów pełnych czy kratowych. Kotwie stalowe, które są zamontowane na fundamencie przenoszą poziomy rozpór ram. Rozpór jest stosunkowo niewielki.

Co najczęściej znajduje zastosowanie?

Obecnie w branży budowlanej najczęściej znane i wykorzystywane są dźwigary warstwowe (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych). Oprócz tego można wyróżnić także łuki i ramy klejone, które mogą mieć przekrój dwuteowy albo prostokątny. Belkowe dźwigary warstwowe wykazują mniej korzystne zastosowanie, niż ma to w przypadku łuków, dlatego rzadko się je stosuje. Najtrudniejszym elementem konstrukcyjnym w ramach z klejonych elementów są naroża. Poza warstwowymi ramami wykonuje się także ramy ze środnikiem. Powstają one ze sklejki.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com