fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Publiczna przestrzeń dla osób z sensoryczną niepełnosprawnością

W pracy projektanta coraz częściej spotyka się problem obejmujący dostępność architektoniczną dla osób, niesłyszących, słabosłyszących, niewidomych albo słabowidzących. Takie problemy pojawiają się też w inwestycyjnym procesie. Na ten moment mamy w tej kwestii prawne regulacje oraz wiele międzynarodowych przepisów. Wdrożenie w projektowym procesie potrzeb osób z niepełnosprawnością sensoryczną jest ważnym aspektem, jakiemu trzeba poświęcić wystarczająco dużo uwagi. Niezwykle istotna jest zasada dotycząca traktowania człowieka oraz jego potrzeb w indywidualny sposób, nawet w przypadku sensorycznych niepełnosprawności.  (uprawnienia budowlane kontakt)  

Publiczna przestrzeń dla osób z sensoryczną niepełnosprawnością
Publiczna przestrzeń dla osób z sensoryczną niepełnosprawnością

Dysfunkcja wzroku

Osoby, które posiadają dysfunkcję wzroku w czasie przemieszczania się ich orientacja opiera się na wszystkich zmysłach poza wzrokiem. Kontrolują oni położenie ciała do danego otoczenia. Ich ważnym zmysłem jest słuch, dotyk, oraz wrażenia węchowe i smakowe. Podczas projektowania publicznej przestrzeni ważną kwestią jest zapewnienie przestrzennej orientacji przy użyciu dotykowych systemów, możliwość poruszania się w bezpieczny sposób po budynku, zapewnienie dotykowych  i dźwiękowych dostępów do informacji oraz stosowanie tekstów dla niedowidzących, które są specjalnie powiększone. Muszą zostać również opracowane procedury, które pozwolą na zwiększenie dostępności, bez ingerowania w architektoniczną przestrzeń.  (uprawnienia budowlane 2022)  

Wzrokowa niepełnosprawność

Grupa osób ze wzrokową niepełnosprawnością to osoby niewidome, posiadające poważne wady wzroku, ze znaczną utratą w ostrym widzeniu, z ograniczonym polem widzenia, z brakiem widzenia kolorów, z trudnością zaadaptowania się do zmieniających się warunków w oświetleniu czy ze zmniejszonym poziomem wrażliwości na kontrasty.  (uprawnienia budowlane program)  Do uszkodzeń wzroku może dojść w przypadku oddziaływania negatywnych wewnętrznych czynników, jakimi są np. wady wrodzone, genetyczne czy choroby, albo również może się to wiązać z zewnętrznymi czynnikami, jakim jest np. uraz. Uszkodzenie może wystąpić w różnym zakresie i stopniu. Ekstremalne sytuacje wskazują, że można całkowicie utracić zdolność do widzenia stając się niewidomym. Problemy związane ze wzrokiem, a głównie zupełny brak widzenia wpływa na umysłowe procesy. W takiej sytuacji schematyczna staje się percepcja przestrzeni. Osoby niedowidzące natomiast mogą nie rozróżniać barw, np. kolory podobne do siebie, na powierzchniach o zbliżonych fakturach mogą być przez takie osoby nierozróżnialne. Niekiedy odczytuje się je jako plamy.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Uszkodzenia wzroku

Uszkodzenia wzroku najbardziej dotkliwe to uszkodzenie centralnego widzenia i obniżenie w związku z tym ostrości wzroku, czy uszkodzenie obwodowego widzenia. Polega ono na tym, że w widzeniu powstają ubytki i ograniczenia w zasięgu. Osoby z dysfunkcją wzroku dzieli się także na osoby słabowidzące oraz osoby niewidome. Słabowidzące osoby mają problem ze wzrokową percepcją, która wynika z chorób oraz wad. Swój wzrok mogą korygować przy użyciu okularów korekcyjnych bądź technologicznych i optycznych przyrządów. Są to np. monookulary, elektroniczne powiększalniki czy lupy. Niewidome osoby zupełnie nie widzą, albo też nie odczuwają światła. Niekiedy takie osoby  posiadają resztki wzroku, które pozwalają im na co dzień funkcjonować, jednak nie mogą oni samodzielnie pisać czy czytać. (uprawnienia budowlane) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com