fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Znajdując zagrzybienie na ścianie budynku warto zastanowić się, jakie są przyczyny jego powstania. Są to żywe organizmy, które potrzebują odpowiedniego środowiska, aby się rozwijały. Do takich rzeczy zaliczamy np. obecność pożywienia w pomieszczeniu. Grzyby lubią materiały powstałe z celulozy. Wilgotność na poziomie 96-98% oraz temperatura mieszcząca się w przedziale od +3 do 40°C sprawia, że jest są to idealne warunki do ich rozwoju. Jeżeli pomieszczenie posiada duży przepływ powietrza, grzyby nie będą się rozwijać. Do życia potrzebują one miejsca, gdzie nie ma dużo światła i nie występuje przewiew. (uprawnienia budowlane 2022) Odczyn związany ze środowiskiem także wpływa znacząco na rozwój grzybów. Jeżeli będzie od kwaśny, w takim wypadku grzyby będą mieć tu idealne miejsce dla siebie.

Techniczne przyczyny związane z zagrzybianiem się elementów budynku
Techniczne przyczyny związane z zagrzybianiem się elementów budynku

Techniczne przyczyny związane z zagrzybianiem się elementów budynku

Techniczne przyczyny związane z zagrzybianiem się elementów budynku związane są przede wszystkim z nieodpowiednim projektem, pracami wykonawczymi oraz ze złym eksploatowaniem. Techniczne przyczyny mogą wynikać z tego, że opadowe wody nie są poprawnie odprowadzane, i wody gruntowe przenikają do budynku. Inną przyczyną może być zastosowanie nieodpowiednich przeciwwilgociowych izolacji oraz nieodpowiednia wentylacja zastosowana w pomieszczeniach. Nieszczelności w dachu oraz nieodpowiednia termoizolacja w budowlanych przegrodach także wpływa na powstawanie grzybów. Warto pamiętać, że pomieszczenie należy użytkować zgodnie z przeznaczeniem. Jeżeli w pomieszczeniu będziemy wprowadzać duży poziom wilgotności, a nie było one do tego przeznaczone, to w takim wypadku zaczną pojawiać się grzyby w elementach budynku. (uprawnienia budowlane kontakt)

Jak grzyby wpływają na poszczególne elementy w budynku?

Grzyby, które zaatakują materiał, taki jak drewno powodują zmiany w jego fizycznych właściwościach i chemicznym składzie. Zmienia się jego budowa oraz właściwości mechaniczne, w związku z zachodzącymi zmianami w mikroskopowej budowie drewna. Zniszczenia, jakie dokonują grzyby mogą prowadzić do destrukcji, bądź do korozji. Drewno zaczyna zmieniać swój objętościowy ciężar, zapach, jak i barwę. Zmienia się jego wytrzymałość oraz trwałość. (uprawnienia budowlane program)

Projektowanie budynków na terenie Polski

Obecnie w Polsce projektując budynki dużą uwagę skupia się na to, jaka występuje zdolność przenikania wodnej pary do danych warstw przegrodowych. Taka informacja wpływa na stałość parametrów, jakie zostają przyjęte do ścian, a także pomaga utrzymać współczynniki związane z przenikaniem strumieni ciepła na wymaganym poziomie. Wymagania odnośnie temperatury minimalnej na powierzchni wewnątrz budowlanych przegród pochodzą z podejścia o charakterze klasycznym do zjawiska związanego z pleśniowymi grzybami. Warunkiem decydującym o możliwości rozwijania się grzybów jest tu stopień zawilgocenia powierzchni wewnątrz budowlanych przegród. Chcąc uniknąć procesu związanego z korozją należy zadbać o to, aby temperatura powierzchni przegrody osiągała wartość większą niż temperatura wewnętrznego punktu powietrza rosy. (segregator egzamin ustny uprawnienia)Nasiąkliwość związana z materiałami budowlanymi oraz ich zdolność do wysychania nie wpływają obecnie znacząco na możliwość występowania potencjalnych grzybów w poszczególnych elementach budynku.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com