fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przestrzenne elementy schodowe

Skrzynia klatki schodowej ma taką samą konstrukcję ścian jak konstrukcja ścian „na pokój” (uprawnienia budowlane). W pewnych sytuacjach pogrubia się wewnętrzne żelbetowe ściany do 5 cm. Biegi przy dwubiegowej schodowej klatce konstruuje się na wiele sposobów. Najczęściej wykorzystywanym samodzielnym rodzajem prefabrykatu jest jeden bieg, który posiada dwa półspoczniki. Taki prefabrykat opiera się na przyściennych belkach lub na rurowych stalowych trzpieniach osadzonych w ścianach oraz policzkach schodowych i żebrach.

Przestrzenne elementy schodowe
Przestrzenne elementy schodowe

Samonośne przestrzenne elementy

Samonośne elementy są wykonywane jako elementy „pokoje” albo jako sanitarne. Przykładem takiego budynku może być doświadczalny, wybudowany na terenie Mińska. Ściany wykonano na betonowych stendach, na których sporządzono formy (program na uprawnienia budowlane). Przy większych ścianach jej wymiary to 4,84×2,5 m, a grubość wynosi 3 cm. Są to żelbetowe ściany zbrojone przy pomocy stalowych siatek. Po betonowaniu ściana jest montowana w skrzyni. Podnosi się ją za pomocą przyssawnych płyt. Skrzynie ustawia się na podłogowej płycie, która ma żebrową konstrukcję, a sufit montuje się stosując do tego cementowo – wiórowe płyty. Chcąc zespolić wszystkie elementy należy użyć do tego celu spawanych stalowych kształtek, które umieszcza się na krawędzi płyty. Tak skonstruowane przestrzenne elementy układa się na ryglach wykonanego wcześniej żelbetowego szkieletu. Aby ocieplić zewnętrzne ściany należy za pomocą zaprawy dokleić do żelbetowej ściany termicznej izolacji. Ma ona postać płyt z piankowego szkła.

Lekkie materiały o konstrukcji samonośnej

Przy samonośnej konstrukcji zastosować należy lekkie materiały (program egzamin uprawnienia 2021). Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że lekkość wykonanych przegród nie współgra poprawnie z wymaganiami dotyczącymi akustycznej izolacji. Dlatego ściany oraz stropy projektuje się w specjalny sposób. jeżeli wykonujemy żelbetowe konstrukcje, grubość ścian wynosi w granicach 3-3,5 cm. Skrzynie można wykonać także w stalowej konstrukcji, które wypełnia się materiałami lekkimi typu sztuczne tworzywa. Sanitarne elementy wytwarza się jako skrzynia, która ma sześć boków albo wykorzystuje się do tego połówki łączonych skrzyni, spawanymi kształtkami. Opierające się o siebie skrzynie łączy się w poziomie stalowymi złączami.

Najbardziej uprzemysłowionych schodowy prefabrykat

Najbardziej uprzemysłowionym elementem schodowym jest prefabrykat, gdzie biegi oraz spoczniki monolitycznie powiązane zostają ze ścianami. Zabetonowany zostaje cały element. W blokach klatek schodowych stosuje się także prefabrykaty, które mają wymiar na V2 schodowej klatki. Ma ona jeden schodowy bieg oraz dwa półspoczniki. Oba elementy łączy się ze sobą przy pomocy spawanych stalowych kształtek. Są osadzane w łączonych elementach tak samo jak w przypadku sanitarnych bloków (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com