fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przestrzenna sztywność budynków

Budynki wykonane z wielkowymiarowych prefabrykatów, które stanowią konstrukcje, są najbardziej znaną formą uprzemysłowionego budownictwa (uprawnienia budowlane). Koncepcja dotycząca wykonawstwa polega na prefabrykowaniu wielowymiarowych stypizowanych elementów w firmach wykonawczych oraz na scalaniu tych elementów w zestawy budynków za pomocą sprzętu służącego do montażu, który jest dostępny na placu budowy.

wielkowymiarowe prefabrykaty
wielkowymiarowe prefabrykaty

Ciężar oraz wielkość prefabrykatów

Ciężar prefabrykatów zależy od możliwości sprzętu do montażu (testy uprawnienia budowlane). Zależy on także od ograniczeń dotyczących transportu oraz produkcji w zakładach zajmujących się prefabrykacją. Podczas podziału konstrukcji budynku możemy wyróżnić elementy płytowe oraz blokowe. Ich ciężar wynosi w granicach od 0,5 do 2,5 t. Taki podział powoduje, że elementy składowe są rozdrobnione i w związku z tym cały cykl montażowy ulega wydłużeniu. Więcej czasu należy poświęcić na wykonanie złącz. Duża liczba spoin wymaga większego nakładu pracy podczas robót wykończeniowych. Wielkość oraz ciężar prefabrykatów, które stanowią zestaw elementów budynku są zależne od sprzętu do montażu i maszyn.

Na kształt prefabrykatów wpływa typ konstrukcji, jaki został uwzględniony w projekcie. Jest on zależny zarówno od lokalizacji zakładów zajmujących się prefabrykacją, oraz od przeznaczenia budynku. Taki sam rodzaj sprzętu montażowego można użyć przy montowaniu prefabrykatów ramowych i płytowych, które mają ten sam ciężar. Patrząc z punktu widzenia zakładów prefabrykacji, sprzęt ten będzie zróżnicowany. Odpowiedni dobór konstrukcji oraz jej podział na elementy stypizowane zależy ściśle od funkcjonalnego układu dotyczącego rzutu budynku, czyli od jego przeznaczenia. Dla przykładu konstrukcje wielkopłytowe stosuje się w budownictwie mieszkalnym. W budownictwie publicznej użyteczności zastosowanie znajdują konstrukcje mieszane oraz szkieletowe.

Stosowanie prefabrykatów

Stosując prefabrykaty płytowe albo zespolone części szkieletu, które mają ciężar od 2,5 ton do 5 ton wykazują większe szanse na szybszą gotowość budynku (program egzamin uprawnienia 2021). Budynki wykonane z wielkoprzestrzennych prefabrykatów, gdzie ich waga wynosi pomiędzy 15 a 25 ton, powodują, że montaż polega na scaleniu prawie do końca gotowych segmentów. W związku z tym prace budowlane są ograniczone do minimum. Ważne, aby pamiętać, że wybierając wielkowymiarową konstrukcję, chcąc osiągnąć wyższy stopień uprzemysłowienia, często nie współgra ona poprawnie z kryteriami ekonomicznymi.

Od czego zależy techniczny postęp?

Techniczny postęp, który wyraża się podczas rozpowszechniania konstrukcji o poziomie wyższym dotyczącym uprzemysłowienia, w dużym stopniu zależy od rozwoju bazy. Baza ta dotyczy nowoczesnych budowlanych tworzyw. Ważne są także metody prefabrykacji. W mniejszym stopniu postęp techniczny zależy od zwiększenia ciężkiego asortymentu, jakim jest sprzęt montażowy (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com