fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Instalacje oświetleniowe

Czym właściwie jest przełącznik bistabilny? Jest to urządzenie wykorzystywane głównie w instalacjach oświetleniowych. Obecnie popularność tego produktu jest bardzo duża i wcale nas to nie dziwi. Przełącznik bistabilny powoli, ale skutecznie wypiera tradycyjne przełączniki. Dlaczego? Dowiedzmy się o nich więcej. (uprawnienia budowlane)


Przełącznik bistabilny

Zasada działania

Głównymi miejscami, w których mamy możliwość zastosowania przekaźnika bistabilnego to: (uprawnienia budowlane 2022) 

 • schodów,
 • sypialni,
 • ciągów komunikacyjnych,
 • pomieszczeń przechodnich,
 • dużych salonów.

Zastosowanie

Swoje główne zastosowanie przekaźnik bistabilny ma w instalowaniu różnego rodzaju łączników. Łączniki pozwalają na zarządzanie tylko jednym źródłem światła. Przekaźnik bistabilny 12V sprawdzi się tu z pewnością wystarczająco. (uprawnienia budowlane program) Wystarczy tylko kliknięcie przycisku, by go uruchomić. Niczym więc przełącznik bistabilny nie różni się od zwykłego włącznika, ponieważ zasada działania jest identyczna. Mamy obecnie również o wiele bardziej zaawansowane modele, wyposażone w dodatkowe funkcje. Mowa tu o przełącznikach, które mają wyłącznik czasowy, więc pozwalają nam na sterowanie oświetleniem z dowolnego miejsca w naszym domu. Jest to pełna automatyzacja włączania i wyłączania światła np. na schodach i korytarzach naszego domu. Przedstawmy więc główny schemat działania przekaźnika bistabilnego:

 1. Przewód fazowy dostarcza do przekaźnika całego potencjału elektrycznego.
 2. Cewka przekazuje potencjał elektryczny do żarówki, co skutkuje włączeniem się lampy bądź zupełnie innego urządzenia oświetlającego.
 3. Jeśli wykonamy tę czynność raz jeszcze, lampa wyłączy się.
 4. Dwie czynności możemy uznać za jeden cykl. Więc jeśli jeden cykl się zakończy, następnym z nich będzie ponowne włączenie i wyłączenie światła.
  Tak pokrótce można opisać działanie przekaźnika bistabilnego. Jeśli mamy zamontowane w naszej ścianie dwa włączniki, pozwoli nam to na swobodne wykorzystywanie jego działania w naszej przestrzeni. Pozwoli nam to włączać i wyłączać światło. Warto wspomnieć, że sam przekaźnik monostabilny nie wykorzystuje do swojego działania jako kierowania, a jedynie jako impulsu. Możemy sterować stan oświetlenia, więc włączać je i wyłączać. (uprawnienia budowlane kontakt)

Ceny

Na rynku ceny przekaźników są bardzo zróżnicowane. Dotyczy do zarówno przekaźników monostabilnych, jak i bistabilnych. Najtańsze sięgają dosłownie kilkunastu złotych, te bardziej zaawansowane np. wyposażone w pamięć czasu pracy mogą już kosztować kilkadziesiąt złotych. Przekaźniki posiadające nowoczesne wyłączniki czasowe mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Jednak dobrze wiemy, za co płacimy, ponieważ mamy wówczas do czynienia z systemami oświetleniowymi typu LED. Wszystko również zależy od napięcia, jakie wybierzemy. Możemy kupić przekaźnik bistabilny 12V bądź np. 3V, który będzie miał swoje zastosowanie w niskonapięciowych urządzeniach. Moda na przekaźniki bistabilne stale wzrasta, ponieważ w dobie możliwości zdalnego sterowania domem, chcemy sterować dosłownie wszystkim, co się w nim znajduje. W większości więc chęć jego używania zależy przede wszystkim od nas i od tego, czy tego typu urządzenie jest nam potrzebne. (uprawnienia budowlane program)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com