fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Działka budowlana a działka rolna

Mogłoby się wydawać, że rozpoczęcie budowy domu, gdy posiadamy już działkę to kwestia chwili. Niestety tak nie jest. Wieloetapowy i żmudny proces budowy domu może być przeprowadzany wyłącznie na działce budowlanej. Co więc zrobić, gdy nasza ziemia nie należy do tej kategorii? Z pomocą przychodzi przekształcenie działki rolnej na działkę budowlaną. (program na uprawnienia budowlane w wersji android) (wybierz swój dostęp do programu uprawnienia budowlane)

Przekształcenie działki rolnej = odrolnienie działki

Przekształcenie działki rolnej to inaczej jej odrolnienie. Proces składa się z dwóch etapów, a w pierwszym z nich należy zmienić przeznaczenie gruntu. Zakwalifikowanie ziemi jako działki budowlanej oznacza, że można na niej rozpocząć budowę domu. Drugi etap skupia się na wyłączeniu danej ziemi z możliwości, jaką było prowadzenie na niej działalności rolnej. Należy pamiętać, że proces odrolnienia ingeruje w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, jeśli dana działka była takowym objęta. Informacji na ten temat można zasięgnąć w urzędzie miasta bądź urzędzie gminy. Jeśli okaże się, że rzeczywiście plan zagospodarowania obejmuje ten teren, konieczna będzie jego zmiana. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)

Skomplikowanie procesu

Zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego trwa dość długo, ponieważ nie jest to łatwy proces. Z tego powodu należy uzbroić się w duże pokłady cierpliwości. Oczywiście jak w każdym innym przypadku, konieczne będzie złożenie właściwie skonstruowanego wniosku. Trzeba w nim zawrzeć uzasadnienie ubiegania się o zmianę a także dołączyć mapę planowanej nieruchomości i mapy ewidencyjne. Następnym krokiem jest wysłanie pisma do wójta, burmistrza albo prezydenta miasta – w zależności od usytuowania naszej działki. Warto wiedzieć, że wniosek o przekształcenie działki rolnej jest postulatywny. W praktyce oznacza to, że termin odpowiedzi nie jest w żaden sposób określony przez prawo. (egzamin na uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com