fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Protokół informacyjny w BIM zgodny z normą PN-EN ISO 19650-2

Protokół informacyjny zgodnie z normą PN-EN 19650-2 oznacza, zadania dla zlecającej strony. Są to zadania w projekcie, które w pierwszej fazie należą do ewaluacji oraz zdefiniowania potrzeb. Działania oparte na normie wskazują, że jest to ostatni element działań w tej fazie. Wykonuje się je równolegle, wraz z jednoczesnym ustanowieniem platformy CDE. Sytuacja ma miejsce po powołaniu zarządczych funkcji, nakreśleniu informacyjnych wymagań, projektowych standardów BIM oraz referencyjnych informacji.(uprawnienia budowlane)

Protokół informacyjny w BIM zgodny z normą PN-EN ISO 19650-2
Protokół informacyjny w BIM zgodny z normą PN-EN ISO 19650-2

Co jeszcze definiuje norma ISO 19650-2?

Istota informacyjnego protokołu nie jest zawarta w normie ISO 19650-2 jako definicja. Odwołuje się ona do rynkowych praktyk, a przede wszystkim do wzorcowego dokumentu o nazwie CIC. Jest on znany na brytyjskim rynku. Norma ISO pozwala zdefiniować obowiązek związany z przygotowaniem informacyjnego protokołu. Zwraca ona uwagę na kwestie związane z zawarciem w informacyjnym protokole zapisów, odnośnie zasad związanych z licencjonowaniem informacji. Wszystko to musi odbywać się w sposób uniwersalny raz właściwy dla następnych projektowych umów bądź kontraktów. Wszystkie te uwagi zwracają się do strony zamawiającej. W normie ISO 19650-2 lista zawiera zagadnienia, które musi przemyśleć zleceniodawca, i jednocześnie muszą zostać one ujęte w informacyjnym protokole. Ma ona na celu zapewnienie w skuteczny sposób prowadzonego informacyjnego procesu BIM 2 stadium.(uprawnienia budowlane program)

Zagadnienia rozważane przez zleceniodawcę

Do zagadnień, jakie musi rozważyć zleceniodawca należą przede wszystkim szczególne jego obowiązki oraz obowiązki potencjalnych wykonawców i głównych wykonawców. Obowiązki te dotyczą kwestii zarządzania informacjami, tworzenia tych informacji oraz kwestii związanych z korzystaniem z projektowej platformy CDE. Należy również wziąć pod uwagę wszystkie zobowiązania bądź gwarancje, które związane są z informacyjnym modelem projektu. Nie można pominąć kwestii  związanych z zasadami wykorzystywania współdzielonych zasobów, istniejących już informacji na temat aktyw, korzystania z informacji w czasie realizacji projektu oraz zasad korzystania z informacji w czasie udzielania kolejnego projektowego zlecenia.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

Dodatkowe działania związane z BIM

Podczas realizowania projektów, korzystając z metody BIM stadium 2 trzeba podjąć dodatkowe przygotowawcze działania. (uprawnienia budowlane kontakt)Nie można pominąć tu informacyjnego protokołu projektu. Jest to dokument w postaci aneksu. Tworzy się go do tradycyjnej cywilno – prawnej umowy, związanej z pracami projektowymi albo wykonawczymi. Protokół informacyjny ma na celu zapewnić efektywną oraz skuteczną wymianę pełnych informacji BIM. Brak takiego protokołu powoduje, że realizacja projektu zgodnie z BIM stadium 2 jest możliwa do wykonania, jednak obarczona jest jednocześnie dużym ryzykiem. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek problemy, w takiej sytuacji brakować będzie prawnego odniesienia, które spowodowałoby pewnego rodzaju oparcie, podczas rozwiązywania wszelkich konfliktów, Warto zadbać, aby taki protokół powstał, ponieważ z pewnością ułatwi on wszelkie prace oraz ewentualne nieporozumienia.(uprawnienia budowlane 2022)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com