fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Projektowanie wejść do mieszkań

Chcąc zaprojektować drzwi do mieszkań, oraz do innych budynków warto pamiętać kilka bardzo ważnych zasad, jakie trzeba wziąć pod uwagę. (uprawnienia budowlane) Pierwszą z nich jest to, że wejściowe drzwi zarówno do mieszkań, jak i innych użytkowych pomieszczeń w świetle ościeżnicy muszą mieć minimum 2 metry wysokości oraz 0,9 metrów szerokości. Skrzydło drzwiowe musi posiadać grubość po otwarciu, która to nie może zmniejszać wymiaru szerokości, jaką ma otwór w świetle ościeżnicy. Norma dotycząca wewnętrznych drzwi PN-EN 14351-2:2018 zawiera trzy wymiary drzwi w świetle. Są to odpowiednio wymiary A,B oraz C.  (uprawnienia budowlane program) 

Wymiar A podaje szerokość światła w otworze ościeżnicy. Nie ma tu wpływu kąt rozwarcia, i równa się on szerokości maksymalnej przejścia drzwiowego zespołu. Szerokość światła w otworze drzwiowego zespołu określa wymiar B. Na ten wymiar wpływa kąt rozwarcia, a nie elementy, z jakich wykonane jest budowlane okucie. Wymiar C określa efektywną przejściową szerokość. Na taki wymiar wpływają zarówno elementy, z jakich zostało wykonane budowlane okucie, jak i kąt rozwarcia.(uprawnienia budowlane kontakt)  

Projektowanie wejść do mieszkań
Projektowanie wejść do mieszkań

Zastosowanie drzwi do sanitarnych pomieszczeń

Wybierając drzwi do pomieszczeń sanitarnych należy wziąć pod uwagę wytyczne, jakie zawierają obowiązujące regulacje i normy. W budynkach o charakterze publicznej użyteczności drzwi prowadzące do łazienki bądź WC muszą mieć szerokość na poziomie 0,9 m. Jeżeli budynek nie jest ogólnodostępny, w takiej sytuacji dopuszczone jest zastosowanie przesuwnych drzwi albo składanych. Do łazienki, umywalki bądź WC drzwi muszą otwierać się w kierunku zewnętrznym do pomieszczenia. Ich wymiar w świetle ościeżnicy powinien wynosić 2 metry wysokości oraz 0,8 metrów szerokości. W ich dolnej części muszą znajdować się wentylacyjne kratki albo otwory, w celu dopływu powietrza. (uprawnienia budowlane segregator )  

Drzwi do dróg ewakuacyjnych

W przypadku drzwi przy ewakuacyjnych drogach należy uwzględnić łączną szerokość takich drzwi w świetle, i wykonać obliczenia w proporcjonalny sposób do osób, które mogą tam równocześnie przebywać. Należy pamiętać, że minimalna szerokość w świetle ościeżnicy wynosi 0,9 m., a jeżeli drzwi służą wyłącznie do ewakuacji zaledwie trzech osób, szerokość wynosi w tym wypadku 0,8 metrów. Ich wysokość musi mieć minimum 2 metry. Drzwi przy ewakuacyjnych wyjściach muszą otwierać się na zewnątrz, a w przypadku wieloskrzydłowych drzwi, przynajmniej jedno skrzydło nie może być zablokowane. Jego szerokość nie może wynosić mniej niż 0,9 metrów. (uprawnienia budowlane 2022) 

Wentylacyjne kratki przy drzwiach

Otwory, jakimi są tuleje czy kratki zgodnie z obowiązującymi przepisami w łazienkowych drzwiach oraz w WC powinny mieć wartość 220 cm². Taki wymóg zostanie spełniony np. stosując pięć tulei, których wewnętrzna średnica wynosi 75 mm. Można zastosować też kratkę. W tym wypadku należy dokonać obliczeń powierzchni netto otworu, uwzględniając dodatkowo powierzchnię, jaką mają żeberka. Zarówno kratki, jak i tuleje montuje się po obu stronach drzwi. Łączy się je ze sobą przy pomocy mechanicznych łączników, lub też poprzez ich skręcenie.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com