fbpx
aplikacja
Uprawnienia budowlane

Projektowanie połączeń w szkieletowych konstrukcjach

W szkieletowych konstrukcjach połączenia projektowane są pomiędzy głównymi i pomocniczymi szczeblinami. Połączenia te są wykonywane na długość głównych szczeblin. Można także wykonać połączenia między szczeblinami a płytami. Taki rodzaj połączeń można wykonać także przy pomocy szkła. Połączenia zaprojektować można także pomiędzy szczeblinami szkieletowymi a okiennymi ościeżnicami, pomiędzy szczeblinami szkieletu i okiennymi skrzydłami, a także między ościeżnicami a okiennymi skrzydłami (uprawnienia budowlane 2021).Z płyt na wysokość kondygnacji przy osłonowych ścianach można zaprojektować połączenia pomiędzy płytami, a także między płytami a pionowymi i poziomymi szczeblami, między płytami a okiennymi ościeżnicami oraz między ościeżnicami a okiennymi skrzydłami.

Projektowanie połączeń w szkieletowych konstrukcjach
Projektowanie połączeń w szkieletowych konstrukcjach

Różne rodzaje połączeń

Mówiąc o połączeniach możemy wyróżnić połączenia „do czoła”, na zakład, na kryjące listwy oraz połączenia na pióro. Połączenia „do czoła” są bardzo rzadko stosowane. Wykorzystuje się je przy połączeniach górnych pionowych szczeblin z poziomymi, okiennych prefabrykowanych ram itp. Połączenia na zakład wykorzystuje się do cienkich płyt z blachy lub azbestowo – cementowych płyt. Przy połączeniu na pióro oraz wpust wykorzystuje się metalowe płytowe konstrukcje, pomiędzy ramami aluminiowymi. Aby przykryć pionowe spoiny wykorzystuje się do tego celu połączenia na kryjące listwy. Stosuje się je do płyt oraz ram. Rzadziej wykorzystywane jest do poziomych spoin. Połączenia na pióro znajduje zastosowanie przy złączach ram z aluminiowych wytłaczanych profilów lub drewnianych ram (program uprawnienia budowlane).

Uszczelnianie

Uszczelnianie spoin między płytami, ramami, a także szczeblinami jest konieczne, ponieważ powstają tam luzy pozostawione w związku z wymaganą tolerancją dotyczącą termicznych ruchów elementów. Należy także wziąć pod uwagę luzy, które wynikają z tolerancji wymiarów podczas wykonawstwa oraz montażu. Do uszczelniania najczęściej wykorzystuje się kity oraz uszczelki. Kit może być wtryskiwany bądź wkładany w spoiny. Uszczelniające plastyczne materiały powinny być odporne na temperatury, nie ulegać uszkodzeniom oraz mieć dobrą przyczepność do konstrukcyjnych elementów. Uszczelki powinny być sprężyste. Mają one postać pasków wykonanych z gumy albo z metali. Krajowe uszczelniające środki wymagają dodatkowo udoskonaleń. Należy wziąć to pod uwagę podczas projektowania. Bardziej narażone na przedostawanie się wody są poziome spoiny, dlatego należy je starannie konstruować (program egzamin uprawnienia 2021).

Na co należy zwracać uwagę przy połączeniach?

Przy połączeniach należy liczyć się z termicznymi zmianami łączonych ze sobą elementów, które powodują zmiany w długościach w dwóch kierunkach. Można zastosować tu połączenie sprężyste albo przesuwne. Połączenia szczeblin umożliwiają zmiany w długościach łączonych ze sobą elementów. Podczas połączenia szczeblin z walcowanych profilów zastosować należy dodatkową specjalną nakładkę. Przy cienkościennych profilach zastosowanie znajduje tuleja przymocowana do kształtownika dolnego (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Jak ochraniać ścianę przed zawilgoceniem?

W USA wykorzystuje się dwa sposoby, które mają pomóc w ochronie ścian przed zawilgoceniami. W ścianach można założyć ukośne fartuchy, po których spływają skropliny i opady. Drugim sposobem jest zastosowanie w szczelinie drenażowych otworów.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com