fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Projektowanie i obliczanie złączy – zasady

Obliczanie złączy przeprowadzane jest zgodnie z ogólnymi zasadami statystycznymi. Należy uwzględnić mimośrodki, które wywołane są odchyleniami w wykonawstwie i uwzględnić trudności w wykonaniu (uprawnienia budowlane). Odchylenia w wykonawstwie dotyczą obliczeń złączy w słupach, które przenoszą tylko podłużne siły.

obliczanie złączy

Napotykane trudności podczas wykonawstwa

Trudności w wykonawstwie uwzględniane są poprzez obniżenie dopuszczalnych naprężeń, albo poprzez wprowadzenie odpowiednich zmniejszających współczynników dla dopuszczalnych naprężeń bądź zwiększających, dla sił, które występują w złączach. W dopuszczalnych naprężeniach sztywne spawane złącza przyjmują dopuszczalne naprężenia w spawach, podobnie jak dla pachwinowych spawów. Podczas rozpatrywania pracy ścian z wielkowymiarowych elementów ścianę uważa się za monolityczny ustrój. W takim wypadku złącza w wewnętrznych i zewnętrznych ścianach muszą być szczelne oraz przenosić wszystkie siły, jakie przekazują prefabrykowane elementy. Dodatkowo złącza w wewnętrznych ścianach muszą być szczelne na powietrzne dźwięki oraz na przenikanie wszelkich zapachów. Zewnętrzne ściany muszą też wykazywać szczelność na przenikanie deszczowych wód oraz wiatru (testy 2021 uprawnienia).

Termiczne mostki w złączach zewnętrznych ścian

Złącza w zewnętrznych ścianach nie mogą wytwarzać termicznych mostków (program egzamin uprawnienia 2021). Betonowe rodzaje złącz przenoszą tylko ściskające siły działające w ich płaszczyźnie oraz styczne siły. Żelbetowe i stalowe złącza dodatkowo przenoszą też normalne rozciągające siły. Poziome rodzaje złącz powinny przenosić obciążenia pochodzące z wyższych kondygnacji i ze stropu na całą wsporną powierzchnię łączonych prefabrykatów. Wykonując poziome złącza wykorzystuje się cementową zaprawę, której wytrzymałość jest mniejsza od wytrzymałości prefabrykatów łączonych. Grubość wspornej spoiny w poziomym złączu może wynosić maksymalnie 2 cm.

Połączenia konstrukcyjnych ścian przy pomocy żelbetowego wieńca

Konstrukcyjne ściany w poziomie stropu łączy się żelbetowymi wieńcami, przede wszystkim w wielkoblokowych budynkach. Żelbetowy wieniec korzystnie wpływa na przestrzenną pracę budynku i na pracę pionowych złączy. Przejmuje on część pionowej statycznej siły, jaka występuje w złączu. Pionowe złącza w wielkoblokowych budynkach wykonuje się z zaprawy, a w wielkopłytowych z żelbetu albo z betonu. W wielkopłytowych i jednorzędowych budynkach wielkoblokowych przechodzą przez całą daną kondygnację. Pionowe złącza służą do przenoszenia pionowych statycznych ił, jakie występują w płaszczyźnie ściany pod wpływem działania poziomych sił (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych). Przenoszą także pionowe statyczne siły statyczne, które wywołane obciążeniem nierównomiernym złączonych prefabrykatów i poziome rozciągające siły i statyczne, które wywołane są uginaniem się sąsiadujących elementów.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com