fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Projektowanie i kierowanie robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie

W przypadku wymagań dla powyższych uprawnień są one takie same dla każdej specjalności. Oczywiście konieczne jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia oraz praktyki zawodowej (nauka do uprawnień budowlanych). Konieczne jest ukończenie studiów I stopnia na kierunku odpowiednim dla danej specjalności. Druga możliwość to ukończenie studiów II stopnia na kierunku pokrewnym dla danej specjalności. Istotnie należy również odbyć roczną praktykę przy sporządzaniu projektów oraz półtoraroczną na budowie.

Projektowanie i kierowanie robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie

Wymagania wobec osób posiadających już uprawnienia budowlane

Godnym uwagi jest fakt, że osoby, które posiadają już uprawnienia w zakresie ograniczonym, ale dążą do uzyskania uprawnień bez ograniczeń nie muszą odbywać praktyki zawodowej na budowie. Jak również praktyki przy sporządzaniu projektów (program na uprawnienia budowlane). Kandydaci muszą jednak pamiętać, że w przypadku nadawania łącznie uprawnień do projektowania i do kierowania robotami budowlanymi odrębnie liczy się czas praktyki.

Uprawnienia do projektowania – zakres działań

Oczywiście po uzyskaniu uprawnień do projektowania w wybranej specjalności inżynier może sporządzać projekty zagospodarowania działki lub terenu. Czynności te wykonuje się jednak wyłącznie w zakresie swojej specjalności (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Warto wspomnieć także o ustawie z dnia 9 maja 2014 roku. Istotnie dotyczy ona ułatwień dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. Ponadto określa się w niej, że postępowanie w sprawach o uzyskanie uprawnień w specjalności architektonicznej jest zawsze kompleksowo realizowane przez Okręgowe Izby Architektów. Z kolei innymi specjalnościami zajmują się Okręgowe Izby Inżynierów Budownictwa.

Rodzaje uprawnień

Wachlarz uprawnień, o które może się starać kandydat jest szeroki. Największą popularnością cieszą się natomiast uprawnienia konstrukcyjno-budowlane (program egzamin uprawnienia 2019). Oczywiście można ubiegać się też o uprawnienia w innych specjalnościach. Takich jak: drogowe, wyburzeniowe, mostowe oraz hydrotechniczne. Jak również kolejowe w zakresie sterowania ruchem kolejowym lub kolejowych obiektów budowlanych. Co więcej możliwe jest ubieganie się o uprawnienia instalacyjne w zakresie sieci, instalacji i urządzeń. Są to urządzenia telekomunikacyjne, elektryczne i elektroenergetyczne, cieplne oraz wentylacyjne. Jak również gazowe, wodociągowe oraz kanalizacyjne.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com