fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Projektowanie basenów szlamowych

W trakcie projektowania basenów szlamowych warto wziąć pod uwagę kwestię zapotrzebowania ich przekrywania. Zrezygnowano z tego np. w cementowni Chełm II (egzamin na uprawnienia architektoniczne).

Zbiorniki korekcyjne

Zbiorniki korekcyjne są podstawowym obiektem cementowi przy mokrej produkcji cementu. Charakteryzują się one tym, że występuje tam dużo oddzielnych okrągłych zbiorników. Spowodowane to jest ich funkcją technologiczną. Poza tym powłoka cylindryczna jest wykonana w deskowaniu ślizgowym i jest sprężana. Ostatnio pojawił się w Polsce trend na stalowe ściany zbiorników. Dodatkowo cała bateria zbiorników posadowiona jest na wspólnej płycie fundamentowej. Jest to związane z obawą przed różnymi osiadaniami poszczególnych komór, które są połączone rurociągami.

Projektowanie basenów szlamowych
Projektowanie basenów szlamowych

Zbiornik, a właściwie jego konstrukcja, może być sprężana zewnętrznie. Kolejnym krokiem jest torkretowanie lub sprężanie kablami wewnętrznymi. Jeżeli zdecydujemy się na ostatnie rozwiązanie, to trzeba liczyć się z tym, że konieczne będzie wykonanie pilastrów. Niestety – utrudnia to deskowanie ślizgowe.  W cementowni Działoszyn znaleziono sposób na rozwiązanie krążyny przy pilastrze. Wystarczyło nieznacznie zdeformować krążynę zewnętrzną, wzmocnić ją kątownikiem o wymiarze 80 x 80 x 8 mm i w taki sposób obejść pilastry (materiały do egzaminu na uprawnienia architektoniczne).

W cementowni, gdzie cement powstaje w produkcji zgodnie z suchą metodą, a dokładniej w oddziale homogenizacji, poddaje się zmieloną mączkę surowcową procesowi ujednorodnienia. Następnym krokiem jest magazynowanie jej i traktowanie jako rezerwę produkcyjną, która zabezpieczy ciągłość pracy pieców.

Siła pozioma poprzeczna

Siła pozioma poprzeczna powstaje w momencie:

– skrzywienia osi pieca,

– jednostronnego, nieodpowiedniego wyregulowania rolek.

Na skutek tych czynników piec przy ruchu obrotowym jednostronnie naciska na rolkę, co powoduje dodatkowe obciążenie fundamentu. Siły, które powstają są zależne od sprężystości powłoki pieca czy sprężystości fundamentu. Niższe siły występują przy smukłych konstrukcjach fundamentów, wyższe – przy masywnych blokach betonowych (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne).

Takie siły wpływają w dość istotny sposób na wymiary fundamentu. Jest to znaczące wtedy, kiedy poziom posadowienia fundamentu jest poniżej terenu. Pojawia się wzrost wartości momentu sił w stosunku do podstawy fundamentu.

Obliczenie fundamentów pieców obrotowych

Żeby obliczyć fundamenty pieców obrotowych, należy pomnożyć wartość sił przez współczynnik:

– zmęczenia, k = 2-3,

– dynamiczny, rp = 1,1.

Jest to istotne ze względu na długotrwałe działanie sił.

Przy obliczaniu naprężeń na grunt dla fundamentów pod silniki, przekładnie i napęd awaryjny należy uwzględnić łączny współczynnik zastępczy rpx = 4.

Ciężar pieca przekazuje się na fundament przy pomocy żeliwnej płyty bądź stalowego rusztu. Wówczas należy założyć obciążenie od pieca jako równomiernie rozłożone na górnej powierzchni. Należy sprawdzić naprężenia, które są wywierane na grunt przez fundamenty pieca. Poza tym ważne jest zapewnienie im równomiernego osiadania, żeby móc uniknąć momentu odchylania się osi rzeczywistej pieca od osi geometrycznej. Maksymalne odchylenie nie powinno przekroczyć 2 mm. Można znaleźć też wyrażenia na siły wzbudzające dla innych schematów kruszarek szczękowych (egzamin na uprawnienia budowlane).

Obciążeniami fundamentów pod kruszarki są:

a) ciężar własny maszyny i innych urządzeń,

b) ciężar fundamentu,

c) siła naciągu (przy transmisji pasowej),

d) obciążenie dynamiczne.

Obliczenia dynamiczne, które określają amplitudę drgań wymuszonych, przeprowadza się zgodnie z wytycznymi dla obliczeń fundamentów blokowych i ramowych. Amplituda obliczeniowa, która jest dopuszczalna, nie powinna być większa niż 0,3 mm. Kruszarki to maszyny, które charakteryzują się dużą dynamicznością.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com