fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Profile PVC na rynku

Najczęściej na rynku spotyka się profile , które wytłaczane są z polichlorku winylu. W tym wypadku współczynnik Y wynosi w granicy między 0,14 a 0,15 [W/mK]. Niższa wartość współczynnika może określać, że zwiększona jest ilość spieniających substancji. To z kolei powoduje obniżenie wytrzymałościowych własności i prowadzi do ograniczeń w wielkościach skrzydeł i okien. Inny obszar związany z modyfikowaniem oraz unowocześnianiem profili to zmiany w materiałach uszczelniających stosowanych między skrzydłem a ościeżnicą. Uszczelki stworzone z tworzywa o typie EPDM zastąpiono TPE. To wpłynęło na poprawienie się cieplnych własności profili. Należy zaznaczyć jednak, że głównym powodem w zmianie materiału na uszczelki jest chęć przyśpieszenia procesu związanego z produkowaniem okien. Ma to związek z tym, że w czasie produkcyjnego procesu profili z PVC uszczelki wytłacza się w tym samym czasie z profilem ramy. (uprawnienia budowlane cennik) 

Profile PVC na rynku
Profile PVC na rynku

Wyklejanie zespolonej szyby

Inną nowością, jaka pojawiła się kilka lat temu jest wyklejanie szyby zespolonej w konstrukcji profili PVC. Ma to na celu poprawienie sztywności w skrzydle oraz zlikwidowanie cieplnych mostków. Bezsporną kwestią jest to, że sztywność ulega poprawie w skrzydle na wskutek wyklejenia zespolonej szyby na całkowitej długości skrzydła. Odbywa się to tylko jednak w równoległej płaszczyźnie w stosunku do płaszczyzny skrzydła. W prostopadłej płaszczyźnie z kolei, w stosunku do powierzchni efekt ten nie jest zauważalny. Kiedy dojdzie do uszkodzeń w oszkleniu, jego wymiana możliwa staje się tylko razem ze skrzydłem. (uprawnienia budowlane program) 

Wyklejanie i uszczelnienie

Zarówno sposób wyklejania szyby, jak i uszczelnienie innych elementów musi zostać dopasowane do danej konstrukcji skrzydła.   (uprawnienia budowlane segregator)  Szklenia natomiast nie trzeba przeprowadzać od wewnętrznej strony, ale od strony zewnętrznej, tak jak ma to miejsce w przypadku drewnianych konstrukcji z aluminiową okładziną zewnętrzną. Dla konstruktorów wyklejanie szkła pobudza ich wyobraźnie. Zmniejszając wysokość danego skrzydła sprawia to, że można powiększyć powierzchnię oszklenia. W ten sposób poprawie ulegają wizualne własności, jak również cieplne.

Uszczelki koekstrudowane

Uszczelki wciągane stworzone z EPDM zastępowane są koekstrudowanymi.  (uprawnienia budowlane 2023) Poprawienie termicznych własności profili wiąże się dla producentów z dodatkowym zyskiem. Wynika on z likwidacji procesu polegającego na wyciąganiu uszczelek w zakładzie, jaki produkuje budowlaną stolarkę. Zarówno zachowanie szczelności związanej z przenikaniem powietrza, jak i odporności od zalewania opadową wodą na takim samym poziomie podczas zmiany uszczelek jest procesem, jaki wymaga posiadania odpowiedniego oprzyrządowania podczas zgrzewania i obróbki naroży. Należy również zachować wysoki poziom dokładności w wykonywaniu technologicznych operacji. Zachodząca możliwość dalszego poprawiania własności uszczelniających materiałów mogą wiązać się z użyciem PVC w spienionej formie, dla którego współczynnik związany z przewodzeniem ciepła nie będzie wynosić mniej niż poziom 0,1 [W/mK].

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com