fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Proces szronienia rekuperatorów wentylacyjnych w mieszkalnym budownictwie

Kiedy średni poziom powierzchniowej temperatury wymiany ciepła ze strony zewnętrznego powietrza jest niższy, niż temperatura związana z punktem rosy wywiewanego powietrza, w takim wypadku ochłodzenie go wiąże się z wykropleniem wilgoci. To sprawia, że poprawie ulega sprawnościowa wymiana ciepła, nawet osiągając większy poziom o 30%. Jeżeli w związku z ochłodzeniem temperatura związana z usuwanym powietrzem spadnie do poziomu poniżej zera, w takiej sytuacji pojawia się zjawisko bardzo niekorzystne, jakim jest zeszronienie rekuperatora. Zjawisko to powoduje, że zwiększa się opór związany z przepływem powietrza poprzez UOC. W sytuacjach skrajnych może dojść do jego całkowitego zablokowania. (uprawnienia budowlane 2022)  

Proces szronienia rekuperatorów wentylacyjnych w mieszkalnym budownictwie
Proces szronienia rekuperatorów wentylacyjnych w mieszkalnym budownictwie

Scentralizowane układy z rekuperatorami

Jednorodzinne budynki stosują przede wszystkim w celu odzyskiwania ciepła rekuperatory, nazywane inaczej UOC. Proces wymiany ciepła w nim zachodzi za pomocą przepony, bez jednoczesnego kontaktu oraz mieszania dwóch powietrznych strumieni.  (uprawnienia budowlane segregator )  Przynosi to bardzo wiele korzyści związanych z zachowaniem czystości powietrza, jakie jest nawiewane. Mówiąc o rekuperatorach można wyróżnić takie, które bezpośrednio wymieniają ciepło. Są to zazwyczaj rekuperatory płytowe, do których zalicza się przeciwprądowe i krzyżowe. Wypełnienie ich tworzy się poprzez zastosowanie płyt ze sztucznego tworzywa, które to posiadają odpowiednią obudowę. Strumienie zewnętrznego powietrza oraz usuwanego naprzemiennie obok siebie przepływają w przestrzeni, jaka znajduje się pomiędzy płytkami. To przez nie dochodzi do wymiany ciepła. Krzyżowe wymienniki cechują się tym, że przepływy pod kątem prostym krzyżują się. Mając na uwadze przeciwprądowe wymienniki powietrzne strumienie przepływają w sposób równoległy w odwrotnych kierunkach. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Małe wentylacyjne centrale

Rekuperatory wykonują swoją pracę w małych układach wentylacyjnych central, gdzie oprócz nich zainstalowane są wywiewne i nawiewne wentylatory, często promieniowe, oraz filtry usuwanego i zewnętrznego powietrza. Parametr, jaki opisuje przebieg pracy UOC to cieplna sprawność. Określa on stosunek wzrastającej temperatury zewnętrznego powietrza, w stosunku do spadającej temperatury usuwanego powietrza, który miałby miejsce po wydaleniu go na zewnątrz bez pracy rekuperatora. Polskie przepisy nie zawierają informacji odnośnie ograniczenia dolnego takiego parametru, natomiast przepisy europejskie podają wartość jedynie dla niemieszkalnego budownictwa. (uprawnienia budowlane) 

Mechaniczna scentralizowana wentylacja

Chcąc efektywnie wykorzystać odzysk ciepła, instalacja mechanicznej wentylacji w jednorodzinnym budynku musi mieć charakter dwustronny, czyli być nawiewno – wywiewna. Przewody usuwanego i nawiewanego powietrza natomiast odprowadzone muszą zostać do UOC. Zasady ujęte w normie wskazują, że powietrze doprowadza się do czystych rodzajów pomieszczeń, czyli głównie do pokoi, a zanieczyszczone odprowadza przykładowo z łazienki czy kuchni. Urządzenie służące do odzysku ciepła ulokować należy w pomocniczych pomieszczeniach, takich jak pomieszczenie gospodarcze czy garaż. Koszty związane z wykonaniem wentylacyjnej instalacji o takim typie jest porównywalny do kosztu związanego z budowaniem kanałów grawitacyjnej wentylacji.  (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com